سفیر آلمان در آمریکا: اوباما با عدم ارسال تسلیحات مرگبار به اوکراین موافق است

همزمان با تلاش قانون‌گذاران دموکرات و جمهوری‌خواه آمریکا برای تحت فشار گذاشتن اوباما درخصوص تقویت ارتش اوکراین در مبارزاتش علیه جدایی‌طلبان حامی روسیه، یکی از دیپلمات‌های ارشد آلمان گفت، رئیس‌جمهوری آمریکا ماه گذشته میلادی موافقت کرد که کمک دفاعی کشنده به کی‌یف ارسال نکند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، "پیتر ویتیگ"، سفیر آلمان در آمریکا گفت، باراک اوباما، رئیس‌جمهوری آمریکا در جریان نشستی با آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان که فوریه سال جاری میلادی در کاخ سفید برگزار شد، با به تعویق انداختن ارسال کمک‌های دفاعی کشنده به اوکراین موافقت کرد.

وی افزود، اوباما و مرکل موافق بودند که بسیار مهم است به اقدامات دیپلماتیک و سیاسی در حال اجرا فرصت و زمان داده شود.

ویتیگ ادامه داد: این دو مقام درباره این مساله تبادل‌نظر کرده و با عدم رسال تسلیحات دفاعی کشنده در حال حاضر موافقت هستند.

دولت اوباما به طور علنی اعلام کرده بود، هنوز در حال بررسی این مساله است که برای تقویت توانایی کی‌یف در دفاع از خاک و نیروهایش در شرق اوکراین، به این کشور تسلیحات ضدتانک و دیگر سلاح‌های دفاعی ارسال کند یا خیر.

هفته گذشته، چندین تن از قانون‌گذاران آمریکا از هر دو حزب با جان بونر، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا یکصدا شده و از اوباما خواستند تسلیحات اوکراین را بدون تاخیر تامین کند. آنها مدعی شدند، جدایی‌طلبان حامی روسیه از زمان امضای توافقنامه‌های مینسک که منجر به این آتش‌بس متزلزل شده، در حال تحکیم بخشیدن به دستاوردهایشان هستند.

این در حالی است که بسیاری از دولت‌های اروپایی به ویژه آلمان با چنین اقدامی مخالفند. آنها می‌ترسند ارسال تسلیحات تنها باعث تشدید درگیری‌های نظامی و نهایتاً در گرفتن یک جنگ نیابتی گسترده با روسیه شود.

ویتیگ گفت: معتقدم باید با دقت بررسی کنیم که آیا این اقدام عنصر دیگری را به این درگیری تزریق می‌کند که می‌تواند بهانه‌ای یا دلیلی برای واکنش مقابله‌ای رهبری روسیه باشد یا خیر.

کاخ سفید از مطرح کردن اینکه تصمیم‌گیری در مورد این مساله در چه مرحله‌ای قرار دارد، امتناع کرد اما "مارک استرو"، یکی از سخنگویان شورای امنیت ملی کاخ سفید گفت، آمریکا به شدت در حال رایزنی با متحدان اروپایی و ارزیابی مداوم سیاست‌هایش است تا مطمئن شود آنها برای دستیابی به اهداف آمریکا در اوکراین مناسب هستند.

انتهای پیام

کد N762482