موگرینی برای کمک به لیبی شرط گذاشت

رییس سیاست خارجی اتحادیه اروپا اعلام کرد، اروپا تنها در صورتی به لیبی کمک‌ ارائه خواهد کرد که جناح‌های مختلف این کشور بر سر تشکیل دولت یکپارچه ملی توافق کنند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، فدریکا موگرینی، رییس سیاست خارجی اتحادیه اروپا اعلام کرد، این اتحادیه آماده است تا کمک‌هایی به لیبی ارائه دهد اما این مساله تنها در صورتی قابل تحقق خواهد بود که جناح‌های مختلف لیبیایی بر سر تشکیل دولت وحدت ملی توافق کنند.

وی در شورای امنیت سازمان ملل متحد گفت: لیبی به یک دولت موثر و متحد نیاز دارد و در غیر این صورت، هرج و مرج این کشور را فرا خواهد گرفت. در این راستا، اتحادیه اروپا آماده و متمایل است تا هر نوع کمکی را با همکاری سازمان ملل و دیگر بازیگران محلی به لیبی ارائه دهد.

رییس سیاست خارجی اتحادیه اروپا تاکید کرد که توافق جناح‌های سیاسی لیبی بر سر تشکیل دولت انتقالی امری حائز اهمیت است.

وی که برای نخستین بار پس از به دست گرفتن مسئولیت کنونی‌اش در شورای امنیت سازمان ملل سخن می‌گفت، خواستار آن شد تا این توافق نه در هفته‌های آتی بلکه ظرف روزهای آتی حاصل شد.

موگرینی با اشاره به وخامت اوضاع در لیبی و مجبور شدن هزاران تن از مردم این کشور به مهاجرت، تأکید کرد: زمان کمی باقی است و باید لیبی احیا شود.

رییس سیاست خارجی اتحادیه اروپا همچنین به نقش گروه تروریستی داعش در خشونت‌های اخیر لیبی اشاره کرده و اظهار داشت، این گروه نفوذ خود را در لیبی گسترده‌تر می‌کند.

انتهای پیام

کد N762273