هند به دنبال خرید جنگنده‌های روسیه به جای جنگنده‌های فرانسوی

یک روزنامه هندی به نقل از منابع دفاعی این کشور گزارش داد: دهلی نو به دنبال یک پروژه مشترک در ابعاد گسترده با روسیه به منظور تامین جنگنده‌های رادار گریز نسل پنجم از این کشور به جای خرید جنگنده‌های فرانسوی رافائل است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک، در سال 2012 شرکت هوانوردی فرانسه موسوم به "داسو" برنده مناقصه به منظور فروش 126 جنگنده رافائل به هند شد.

ماه گذشته میلادی وزارت دفاع هند اعلام داشت که این قرارداد که به ارزش 10 میلیارد دلار بوده بیش از حد هزینه‌بر است و احتمال لغو آن وجود دارد.

به گزارش رسانه‌های هند ، دهلی‌نو اخیرا به مسکو اعلام کرده که خواهان دریافت محموله‌های جنگنده‌ رادار گریز نسل پنجم این کشور دست کم از 36 ماه بعد و به مجرد امضاشدن قرارداد آن است.

این در حالی است که هند قبلا از مدت 94 ماه برای دریافت این جنگنده‌ها خبر داده بود. تحویل زودتر محموله‌های ساخت این جنگنده‌ها می‌تواند باعث تسهیل قرارداد اشتراک کار با روسیه در زمینه تولید این جنگنده‌ها شود. قرار است این جنگنده ها یکی از مدل‌های جنگنده‌های سوخوی T-50 باشند.

یک منبع خبری به روزنامه "تایمز آو ایندیا" گفت: ما بر سر یک قرارداد واقع‌بینانه‌تر و با اشتراک کار کمتر با روسیه که در جریان آن قطعات اصلی جنگنده‌های نسل پنجم وارد شده و مابقی قطعات براساس انتقال تکنولوژی در هند ساخته خواهد شد، توافق کرده‌ایم.

پیش‌تر رسانه‌های هند گزارش داده بودند که این کشور ممکن است از قرارداد خرید جنگنده‌های رافائل فرانسه کنار کشیده و به جای آن درصدد دریافت جنگنده‌های ارزان‌تر و مطمئن‌تر سوخوی SU-30 از روسیه باشد.

سرویس همکاری نظامی و فنی فدرال روسیه اعلام کرده که اکثر سلاح‌ها و ادوات نظامی نیروهای مسلح هند توسط روسیه یا سازندگان متعلق به شوروی سابق تولید شده‌اند. هند بزرگترین خریدار سلاح‌های روسیه است.

انتهای پیام

کد N762138