فرماندار چینی‌ها: دالایی‌ لاما به مذهب بودا بی‌حرمتی کرده است

فرماندار منتخب چینی‌ها در تبت در جریان شدیدترین اظهارنظرش درباره دالایی لاما، رهبر معنوی در تبعید بودایی‌های جهان، سخنان وی درباره حلول نکردن روحش در جسمی دیگر پس از مرگ را "بی‌حرمتی" به مذهب بودا توصیف کرد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری رویترز، بودایی‌های تبتی معتقدند که روح یک روحانی مذهبی پس از مرگ در جسم کودکی دیگر حلول می‌یابد. چینی‌ها نیز می‌گویند این سنت باید تداوم یافته و چنین امری دالایی لامای بعدی را مشخص می‌کند.

اما دالایی لاما به عنوان برنده جایزه صلح نوبل که در سال 1959 پس بروز اعتراضات علیه دولت حاکم چین از کشورش گریخت می‌گوید که از نظر وی پس از مرگش عنوان دالایی لاما نیز با او خواهد مرد. او هم‌چنین اظهار کرده است که در صورت آزاد نشدن تبت در چین مجددا متولد نخواهد شد و هیچکس از جمله چین اجازه انتخاب جانشین وی را ندارد.

در همین حال پادما چولینگ، فرماندار تبت در حاشیه نشست سالانه خود در پارلمان دلایی لاما را به "ریاکاری" و "شلوغ‌کاری" متهم کرد. چولینگ که یک بودایی است در این باره گفت: اگر دولت او را تایید نکرده بود او چگونه چهاردهمین دالایی لاما شد؟

وی با اشاره به تلاش دالایی لاما برای غصب قدرت تصمیم‌گیری دولت ادامه داد: به نظر من او به مذهب بودا و بودایی‌های تبت توهین و بی‌حرمتی می‌کند.

رهبر تبعیدی بودایی‌ها نگران است تا جانشینش را دولت چین انتخاب کند چرا که پیش از این و در سال 1995 زمانی که دالایی لاما پسری را به عنوان پانچن لاما، دومین مقام مذهب بودا انتخاب کرد، دولت چین فرد منتخب را در حصر خانگی قرار داد و فرد دیگری را انتخاب کرد. بسیاری از تبتی‌ها پانچن لامای منتخب دولت چین را به رسمیت نمی‌شناسند.

انتهای پیام

کد N761919