مرکل: ژاپن باید صادقانه با گذشته نظامی خود روبه‌رو شود

آلمان,ژاپن

صدراعظم آلمان امروز (دوشنبه) در سفر به ژاپن تاکید کرد که باید صادقانه با گذشته نظامی خود روبه‌رو شود و برای دستیابی به این مهم کشورهای همسایه هم باید همکاری کنند.

صدراعظم آلمان امروز (دوشنبه) در سفر به ژاپن تاکید کرد که باید صادقانه با گذشته نظامی خود روبه‌رو شود و برای دستیابی به این مهم کشورهای همسایه هم باید همکاری کنند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) به نقل از خبرگزاری رویترز، این یادآوری مودبانه از جانب آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان در حالی صورت گرفت که شینزو آبه، نخست‌وزیر ژاپن قرار است در بیانیه‌ای هفتادمین سالگرد شکست کشورش در جنگ جهانی دوم اشاره کند؛ میراثی که همچنان عامل اصلی بحران و تنش میان توکیو با چین و کره‌جنوبی است.

این بیانیه از جانب آبه از نزدیک توسط پکن و سئول که از نظامی‌گری ژاپن در عذاب بودند و همچنین از جانب وانشگتن نظارت می‌شود.

آبه پیشتر گفته بود که تمایل دارد تا ندامت و پشیمانی خود را درباره این جنگ ابراز کند و کابینه‌اش از عذرخواهی‌های گذشته حمایت می‌کند که شامل بیانیه 1995 توسط تومیچی مورایاما، نخست‌وزیر وقت است. اما مشخص نیست که آیا آبه عذرخواهی از صمیم قلب خود را بابت نظامی‌گری ژاپن در جنگ جهانی دوم ابراز می‌کند و در این بیانیه به حکومت استعماری و تهاجم علیه کره‌جنوبی و چین اشاره می‌کند یا خیر.

مرکل نیز قرار است در نخستین سخنرانی‌اش از 2008 در ژاپن به سخنرانی 1985 ریچارد فون واتیسکر، رئیس‌جمهور فقید آلمان اشاره کرد که در آن خواستار پایان جنگ جهانی دوم در اروپا در روز آزادی شده و گفته بود آن دسته از افرادی که چشمان خود را بر روی گذشته بستند امروز نیز نابینا هستند.

مرکل در پاسخ به این سوال که آلمان چگونه توانست با دشمنان خود پس از جنگ سازش کند، گفت: بدون کمک همسایگان‌مان این مهم امکان‌پذیر نبود.

تنش‌های موجود بر سر مناقشات دریایی و منطقه‌ای به همراه نظامی‌گری ژاپن در جنگ جهانی دوم عامل اصلی عصبانیت چین و کره‌جنوبی است.

انتهای پیام

کد N761385