سرلشکر صفوی:

مهمترین راهکار مقابله با دشمن تحقق عینی و اجرایی اقتصاد مقاومتی است

سیاسی

دستیار و مشاور عالی فرماندهی معظم کل قوا ، در همایش امنیت پایدار خوزستان، امروز، فردا(بازشناسی فرصت ها و چالش ها) که به همت معاونت دانش و پژوهش قرارگاه حضرت ابوالفضل (ع) برگزار شد، با اشاره به اهمیت امنیت پایدار درمنطقه خوزستان گفت: استان خوزستان دومین منطقه حیاتی ایران، پس از تهران است بگونه ای که امنیت پایدار خوزستان رابطه مستقیم با امنیت ملی ایران دارد و می توان گفت امنیت خوزستان یعنی امنیت ایران.

به گزارش گروه دریافت خبر خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، سردار سرلشکر پاسدار یحیی رحیم صفوی با بیان این مطلب، افزود: وجود 70 درصد از منابع نفتی ایران و بیش از 30 درصد آبهای سطحی کشور و یک سوم انرژی برق- آبی و بیش از 15 سد مخزنی، انحرافی و تنظیمی و تولید سه چهارم نفت خام کشور خوزستان را تبدیل به منطقه حیاتی کرده است.داشتن ظرفیت بالای نیروی انسانی و پتانسیل علمی و تحقیقاتی استان با حدود 300هزار دانشجو و طلبه و ظرفیت های اقتصادی، صنعتی، گردشگری و کشاورزی و بنادر دریایی، خوزستان را تبدیل به یک قطب منحصربفرد در سطح کشور نموده است.

وی اضافه کرد: قدمت فرهنگی و تاریخی چندهزارساله خوزستان و همدلی و انسجام و وحدت ملی قومیت های عرب، لُر، بختیاری و قشقایی و فرهنگ تشیع و روحیه ایثار، شجاعت و مقاومت مردم خوزستان که با تقدیم 23هزار شهید و دهها هزار جانباز و آزاده بزرگترین پشتوانه ایجاد امنیت پایدار مردمی و دفاع از آرمان ها و اهداف عالیه انقلاب اسلامی است ، از مختصات خوزستان است.

وی ادامه داد: با عنایت به اینکه حدود 70درصد شهدای ملت بزرگ ایران در کربلای خوزستان به شهادت رسیدند قلوب ، عواطف و عزم و اراده عموم مردم ایران با خوزستان همراه است و به واقع خوزستان قلب مردم ایران است .

دستیار و مشاور عالی فرماندهی معظم کل قوا ، در ادامه به اشاره به مفهوم امنیت گفت:رسیدن به امنیت پایدار اساسی‌ترین و بنیادی‌ترین نیاز و اولویت دولت‌ها، ملت‌ها و حکومت‌ها برای حفظ بقای ملی منافع و ارزش‌ها و استقلال سیاسی اقتصادی و فرهنگی و دسترسی به اهداف راهبرد ملی است.

وی اضافه کرد: امنیت پایدار عبارت است از دستیابی به شرایط مطلوب که یک دولت ملت و حکومت فارغ از تهدیدات داخلی و خارجی اعم از نظامی امنیتی و نفوذ سیاسی و اقتصادی بیگانه بتواند به اهداف راهبرد ملی خود دسترسی پیدا کند.

رئیس انجمن ژئوپلیتیک ایران در ادامه به تبیین چالش‌ها و آسیب پذیری های استان خوزستان پرداخت و گفت:عدم توسعه متوازن استان در مقایسه با سایر استان های کشور به لحاظ محدودیت های سرمایه گذاری در دوران دفاع مقدس باعث مهاجرت نخبگان استان و عدم رغبت سرمایه گذاری در استان در مقایسه با سایر استان های همطراز شده است.

وی افزود: پس آب های شرکت توسعه نیشکر که به صورت بی رویه در مناطق مرزی می ریزد و تاکنون بالغ بر چندهزار هکتار از زمین های شمال شهرستان خرمشهر را تخریب نموده و مشکلات متعددی برای مردم منطقه به بار آورده است از معضلات خوزستان است.

صفوی با اشاره به آسیب های سیاسی استان خوزستان ، گفت: سیاسی کردن پدیده قومیت و قوم گرایی و تعمیم این نگرش به اقشار مختلف جامعه و سوء استفاده سیاسی از این پدیده و وجود گروههای سیاسی مخالف و معاند که الگوهای قوم گرایانه را ترویج و تبلیغ می نمایند از آسیب هایی است که گریبان گیر این استان می باشد.

مشاور عالی مقام معظم رهبری با اشاره به فعالیت سرویس های اطلاعاتی در این استان گفت: فعالیت های 17 سرویس اطلاعاتی منطقه ای و فرامنطقه ای کشورهای عربی و غربی با هدف حمایت از گروهک های تجزیه طلب قومی استان و ایجاد تفرقه بین مردم وفعالیت گروههای تجزیه طلب قومی که از سوی سرویس های بعضی کشورهای اروپایی و عربی منطقه پشتیبانی مالی و سیاسی می شوند را می توان از جمله چالش های این استان دانست.

وی ناامنی و بحران در محیط پیرامونی استان(عراق و سوریه) و احتمال بازتاب و سرریز مسائل آن به کشور و استان خوزستان را از آسیب پذیری سیاسی و امنیتی این استان و کشور می توان دانست.

دستیار و مشاور عالی فرماندهی معظم کل قوا در ادامه به تشریح راهکارهای مقابله با چالش ها و آسیب های فراروی این استان پرداخت و گفت: اعطای ارزش های فرهنگی و تقویت همگرایی ، انسجام و اتحاد ملی و تقویت مناسبات اقتصادی فراملی با بهره گیری از موقعیت های جغرافیایی، توسعه شبکه های حمل و نقل جاده ای، ریلی و دریایی و بنادرو تقویت مناسبات فرهنگی و نفوذ فرهنگی در حوزه پیرامونی انقلاب اسلامی که زمینه ساز بیداری اسلامی شده است ، را می توان از راهکارهای جدی در مقابله با آسیب ها و چالش های احتمالی این استان دانست.

وی افزود: با اذعان به اینکه دشمن تمام توان خود در جبهه نبرد اقتصادی را برای تحمیل اراده و تضعیف باورهای دینی و انقلابی مردم در دستور کار خود قرار داده است ، مهمترین راهکار مقابله با آن ، تحقق راهبرد اقتصاد مقاومتی به صورت عینی و اجرایی است.

صفوی، تنظیم سند جامع امنیت و توسعه پایدار استان در قالب برنامه ششم و ترسیم روند برقراری توسعه و امنیت پایدار در منطقه در جهت ایجاد همگرایی و همسویی کلیه تلاش های مسئولان سازمان های دولتی و دستگاههای امنیتی و به کارگیری قابلیت ها و استعدادهای موجود، مدیران و نظام مدیریت کشور، توسعه دانشگاهها خصوصا در مناطق مرزی استان با امتیاز دادن به مردم بومی را از دیگر راهکارهای مقابله با چالش های فراروی این استان دانست و در ادامه به تبیین چشم انداز فردای خوزستان طی برنامه ششم پرداخت.

انتهای پیام

کد N761321