/افتتاحیه همایش دیپلماسی نوین و سیاست خارجی ایران/

سرمدی: نکاه دولت در مذاکرات هسته‌ای امکان خارج شدن از بن‌بست‌های کاذب را فراهم کرده است

مذاكرات ايران و گروه 1 5,مذاكرات هسته‌اي

قائم مقام وزیر امور خارجه کشورمان با تاکید بر اینکه اکنون سیاست خارجی ایران در جهان شنیده می‌شود، گفت: نگاه جدیدی در مذاکرات هسته‌ای ایجاد شده است که امکان خارج شدن از بن‌بست‌های کاذب را فراهم کرده است.

به گزارش خبرنگار سیاسی خارجی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، مرتضی سرمدی در مراسم افتتاحیه همایش دیپلماسی نوین و سیاست خارجی ایران که صبح امروز (دوشنبه) در دفتر مطالعات سیاسی و بین‌المللی وزارت خارجه آغاز به کار کرد، با بیان اینکه مولفه اصلی سیاست خارجی دولت جدید حل مشکلات مردم با کمترین هزینه است، گفت: بر همین اساس برنامه‌ریزی‌های خود را انجام داده و با ساختارهای در نظر گرفته شده برای دستیابی به این هدف تلاش می‌کنیم. لازمه رسیدن به این هدف این است که سیاست خارجی واقعی باشد و از سیاست خارجی نمایشی اجتناب شود.

قائم مقام وزیر امور خارجه کشورمان ادامه داد: در ابتدای بر سر کار آمدن دولت جدید مجموعه اقدامات وزارت خارجه، دولت و آقای ظریف در راس دستگاه دیپلماسی برای شکستن فضا و بستری بود که حتی این فضا از تحریم‌ها دشوارتر بود و امکان حرکت در حوزه سیاست خارجی و تعامل به وجود نمی‌آمد.

سرمدی در ادامه اظهاراتش با تاکید بر اینکه اکنون سیاست خارجی ایران شنیده می‌شود، گفت: باید درک درستی از محیط بین‌المللی داشته باشیم و برای یک سیاست خارجی صحیح باید مبانی نظری تدوین کنیم. بر همین اساس آقای ظریف رییس دستگاه دیپلماسی رویکرد برد برد را مطرح کردند و وزارت خارجه با همین نگاه به تحولات منطقه‌ای و بین‌المللی می‌نگرد.

قائم مقام وزیر امور خارجه کشورمان در بخش دیگری از اظهاراتش با اشاره به روند مذاکرات هسته‌ای ایران و گروه 1+5، گفت: در حال حاضر نگاه جدیدی در مذاکرات ایجاد شده است که بر اساس آن امکان ارائه شیوه‌های نوین طرح موضوعات و خارج شدن از بن‌بست‌های کاذب فراهم شد و اکنون این باور در جهان ایجاد شده است که تیم هسته‌ای ایران افرادی هستند با مهارت بالا که در برابر شش قدرت جهان مذاکره می‌کنند.

وی همچنین با بیان اینکه یکی دیگر از ابعاد نگاه جدید در وزارت خارجه نگاه به اقتصاد و برنامه‌های اقتصادی جدید دولت است، گفت: ما به نمایندگی‌های خود در خارج از کشور اعلام کرده‌ایم که باید در سه حوزه تشویق گردشگران برای سفر به ایران، ورود تکنولوژی و سرمایه به کشور تلاش کنند و در مقابل کالاهای غیرنفتی صادر کنند.

قائم مقام وزیر امور خارجه کشورمان با اشاره به جایگاه جمهوری اسلامی ایران در منطقه، گفت: در این منطقه هیچ کس نمی‌تواند نقش ایران را انکار کند. از ابتدای پیروزی انقلاب اسلامی ایران در حوزه‌های مختلف منطقه‌ای، ایران توانسته انتخاب‌های صحیحی درباره سرمایه‌گذاری بر نیروهای اصیل منطقه داشته باشد که این سرمایه‌گذاری از موثرترین اقدامات جمهوری اسلامی ایران است. بر همین اساس اکنون دشمنان ما در منطقه دچار یک تناقض شده‌اند و برای مقابله با نفوذ و پیشرفت‌های ایران در منطقه تناقض در رفتارهایشان دیده می‌شود و بیشتر این کشورها اکنون در کنار تروریست‌ها ایستاده‌اند. تناقضات در منطقه فضایی برای ایران ایجاد کرده است که نوعی همگنی در مولفه‌های کشور مشاهده می‌شود و ایران در چنین شرایطی می‌تواند اهداف خود را پیش ببرد.

وی ادامه داد: حداقل ایران در حوزه سیاست خارجی ابعاد حقوق بشری را به طور کامل رعایت کرده است. ایران همواره در کنار نیروهایی در منطقه بوده است که دچار تبعیض شده‌اند و عملیات سرکوب‌گرایانه علیه آنها انجام می‌شود.

انتهای پیام

کد N761271