دمپسی: تشدید حملات هوایی علیه داعش پاسخ مناسبی نیست

رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا با وجود حمایت از حملات هوایی علیه داعش هشدار داد که تشدید بمباران هوایی یا اعزام بیشتر سربازان آمریکایی یک اشتباه است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) به نقل از خبرگزاری فرانسه، ژنرال مارتین دمپسی، رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا در جریان بازدید از ناوهواپیمابر فرانسه در خلیج فارس خواستار "صبر استراتژیک" در مقابله با داعش در عراق و سوریه شد.

وی برعرشه این ناو گفت: افزایش حملات هوایی علیه این گروه تنها ریسک تلفات انسانی و غیرنظامیان را بالا می‌برد و به ابزاری تبلیغاتی برای تروریست‌های داعش بدل می‌شود. بنابراین، وظیفه ماست که در استفاده از قدرت هوایی بسیار دقیق عمل کنیم و این بدان معنی است که جمع‌آوری اطلاعات دقیق و اهداف جدی به زمان نیاز دارد.

دمپسی افزود: بمباران گسترده عراق پاسخ مناسبی نیست. ضرب عملیات نظامی به قدرت ارتش عراق و تمایل دولت بغداد برای همکاری و سازش با اهل تسنن این کشور بستگی دارد. به عقیده من، باید با یک شکیبایی استراتژیک به این مشکل پاسخ دهیم.

در جریان این بازدید، ژنرال پییردو ویلر، همتای فرانسوی دمپسی نیز حضور داشت. وی گفت: نیروهای ائتلاف با پارادوکس مواجهند چون کشورهای غربی خواهان نتایج سریع هستند اما ارتش عراق باید پیش از بازپس‌گیری مناطق تحت تصرف داعش احیا شود.

دمپسی افزود: نیازی با افزایش تعداد مستشاران و مربیان نظامی آمریکا نیست چرا که ارتش عراق هنوز برای انجام یک عملیات گسترده و تمام عیار آماده نیست. ما مربیان و مشاوران نظامی در عراق داریم که منتظر نمایش عملی ارتش عراق هستند .

این فرمانده آمریکایی پیش از این گفته بود که دستاوردهای نظامی بدون پیشرفت‌های سیاسی پایدار نخواهند بود.

این صحبت‌ها در حالی مطرح شده که واشنگتن با انتقادهایی از جانب متحدان عربی‌اش بابت کمپین علیه داعش مواجه شده که در اوت 2014 آغاز شده و آنها این کمپین را بسیار محتاطانه و ناکارآمد می‌دانند. اما ژنرال دمپسی گفته که ضرورتی برای افزایش تعداد نیروهای آمریکایی با هدف مشاوره و آموزش نیروهای محلی وجود ندارد چون ارتش عراق آماده انجام عملیات گسترده نیست.

انتهای پیام

کد N761220