در نامه به سران ایران:

هرگونه توافقی با ایران فقط تا پایان ریاست جمهوری اوباما معتبر است

نامه به سران ایران, سناتور آمریکایی

۴۷ سناتور جمهوریخواه طی نامه‌ای سرگشاده به رهبران ایران اعلام کرده‌اند که هرگونه توافق هسته‌ای با ایران پس از پایان دوره ریاست جمهوری باراک اوباما معتبر نخواهد بود.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر به نقل از تسنیم، 47 سناتور جمهوریخواه طی نامه ای سرگشاده به سران ایران، اعلام کرده اند هر گونه توافق هسته ای با ایران پس از پایان دوره ریاست جمهوری باراک اوباما، معتبر نخواهد بود.

این نامه نه تنها برای این است که حکومت ایران را از امضای توافق دلسرد کند بلکه برای اعمال فشار بر کاخ سفید است تا به کنگره در روند مذاکرات قدرت و اعتبار دهد.

در بخشی از این نامه خطاب به مقامات ایران آمده است: با مشاهده مذاکره هسته ای شما با دولت ما، احساس کردیم که شاید شما ساز و کار قانونگذاری ما را کاملا درک نکرده اید... هر چیزی را که کنگره تصویب نکند فقط یک توافق اجرایی است. رئیس جمهور بعدی می تواند چنین توافقی را با حرکت یک خودکار لغو کند و کنگره بعدی می تواند مفاد توافق را در هر زمانی تغییر دهد.

این نامه آخرین حرکت قانونگذاران کنگره آمریکا برای تاثیر گذاشتن بر روند مذاکرات هسته ای است. هفته گذشته طرح بازبینی توافق با ایران توسط کنگره به تعویق افتاد.

رهبران جمهوری خواه سنای آمریکا که اکنون اکثریت این مجلس را در اختیار دارند رأی‌گیری درباره قانونی که کاخ سفید را ملزم خواهد کرد هر نوع توافق درباره برنامه هسته‌ای ایران را برای تصویب شدن در اختیار کنگره بگذارد را به زمان دیگری موکول کردند.رئیس جمهوری آمریکا دیشب در تازه ترین اظهارات درباره مذاکرات هسته ای ایران، در مصاحبه با شبکه سی بی اس گفت که اگر به توافق قابل قبول با ایران نرسیم واشنگتن مذاکرات را ترک خواهد کرد.

این اظهارات در حالی مطرح می شود که دیپلمات های غربی و ایرانی از پیشرفت در دور اخیر مذاکرات در مونتروی سوئیس خبر دادند.
کد N761144