باهنر: حفاظت از محیط زیست به بسیج ملی نیاز دارد

محمدرضا باهنر,محیط زیست

نایب رییس مجلس شورای اسلامی گفت: اکنون نباید در هیچ نقطه‌ای از ایران اجازه کشت غرقابی را داد؛ زیرا این نوع کشت تلف کردن منابع آبی و یک حرام قطعی است، باید از کشت گلخانه‌ای استفاده شود.

نایب رییس مجلس شورای اسلامی گفت: اکنون نباید در هیچ نقطه‌ای از ایران اجازه کشت غرقابی را داد؛ زیرا این نوع کشت تلف کردن منابع آبی و یک حرام قطعی است، باید از کشت گلخانه‌ای استفاده شود.

به گزارش خبرنگار سیاسی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، محمدرضا باهنر صبح روز دوشنبه در همایش روز درختکاری در دانشگاه امام حسین(ع) با بیان این‌که «این همایش‌ها باید تلنگری باشد تا تهدیدهای محیط زیستی را بیشتر حس و راه‌های عقلایی و درازمدت را جستجو کنیم»، اظهار کرد: امروزه دیگر منابع طبیعی جزو منابع تجدیدپذیر نیستند.

وی با بیان این‌که «در طول سه دهه اخیر محیط زیست ما آسیب زیادی دیده و جبران آن به عزم ملی و قاطعیت نیاز دارد» مدعی شد: ما در سال 93 شاهد آثار فجیع تخریب محیط زیست بوده‌ایم. ریزگردها موجب رنج مردم جنوب کشور شد و گستره آن‌ها نیز به دوازده کشور رسید که حل این مشکل سال‌ها طول می‌کشد. همچنین ما شاهد خشک شدن تالاب‌ها و دریاچه‌ها از جمله دریاچه ارومیه بوده‌ایم. دریاچه ارومیه یک مساله ملی است و جبران آن به وقت و هزینه زیادی نیاز دارد.

وی با تاکید بر این‌که «سرعت جبران خسارات محیط زیست بسیار کندتر از تخریب آن است»، گفت: امروز باید برخی چاه‌ها را پر کنیم. آب در کشور ما باید با تدبیر، بهره‌وری بالا و با استفاده از شیوه‌های قطره چکانی مصرف شود. یکی از دلایل جدی خشک شدن دریاچه ارومیه و سایر تالاب‌های کشور، کشاورزی غیرعلمی با بهره‌وری بسیار پایین بوده است. در یک مقاله علمی بیان شد ما 20 میلیارد دلار پسته صادر کرده‌ایم اما برای تولید این پسته 40 میلیارد دلار آب مصرف کرده‌ایم. اکنون دیگر باید برای کاهش مصرف آب از کشت گلخانه‌ای استفاده کنیم.

نایب رییس مجلس شورای اسلامی در ادامه تاکید کرد: دست‌اندرکاران منابع طبیعی و جنگلداری باید هر ساله در هفته درختکاری از ریزش‌ها و رویش‌های منابع طبیعی گزارش دقیقی ارائه کنند. همچنین باید شاخص مصرف آب برای هر کالایی تعیین شود تا بدین وسیله مشخص شود تولید هر کالا به چه میزان آب نیاز دارد تا بدین وسیله بررسی کنیم آیا تولید یا صادرات یک کالا برای ما سود دارد یا ضرر؟

وی افزود: ما برای حفاظت از محیط زیست به یک بسیج ملی نیاز داریم. مشکلات زیست محیطی قابل حل است اما به مدیریت درست و قاطع نیاز دارد و ما باید در این زمینه تدابیر درازمدتی در نظر بگیریم.

انتهای پیام

کد N761075