حملات ارتش نیجر و جمهوی چاد علیه مواضع گروه بوکوحرام

پس از آنکه گروه شبه‌نظامی بوکوحرام رسما سوگند بیعت با گروه تروریستی داعش یاد کرد، نیجر و جمهوری چاد علیه شبه‌نظامیان بوکوحرام در شمال شرق نیجریه حملات هوایی و زمینی گسترده‌ای انجام دادند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) به نقل از خبرگزاری فرانسه، این حملات که به دنبال تقویت مداوم نیروها در شمال نیجر صورت گرفته، زمینه جدیدی را در تلاش‌های منطقه‌ای برای نابود کردن بوکوحرام که شورش شش ساله آنها به آن طرف مرزهای نیجریه نیز گسترش یافته، فراهم می‌کند.

یکی از منابع دولت نیجر گفت: نیروهای نیجر و جمهوری چاد حمله‌ای را علیه بوکوحرام در منطقه «بوسو» و نزدیکی «دیفا» آغاز کردند. ایستگاه رادیوی «آنفانی» در دیفا گفت: بیش از 200 وسیله نقلیه که برخی از آنها مجهز به مسلسل بودند به همراه چند فروند تانک، آمبولانس، تانکر آب و وانت مشاهده شدند که به سمت مرز نیجریه در حرکت بوده‌اند.

این منبع افزود، هواپیماها روز شنبه و اوایل یکشنبه مواضع بوکوحرام را هدف گرفتند.

این در حالی است که یکی از ساکنان «دیفا» و یکی از امدادگران گفتند، نیروهایی مشاهده شده‌اند که به سمت مرز در حرکت بودند و صدای شلیک نیز شنیده می‌شد.

حملات علیه بوکوحرام از ماه گذشته میلادی با استقرار نیروهای کامرون، جمهوری چاد و نیجر مجددا از سر گرفته شده است. ارتش این کشورها در هفته‌های اخیر توانستند بخشی از عملیات پاکسازی و کنترل شمال شرق نیجریه پیش از برگزاری انتخابات پارلمانی 28 مارس سال‌جاری میلادی را در منطقه تحت کنترل شبه‌نظامیان بوکوحرام با موفقیت انجام دهند.

بخش اعظم این مسوولیت به عهده ارتش کارآزموده و با تجربه جمهوری چاد است که به همراه نیروهای فرانسه تجربه مقابله با افراط‌گرایان مرتبط با القاعده در مالی را دارد.

این در حالی است که سخنگوی ارتش نیجریه گفت، حملات نیروهای نیجریه و جمهوری چاد مکمل تلاش‌های کنونی علیه شبه‌نظامیان بوکوحرام است. وی افزود: ماموریت از بین بردن و بیرون راندن این تروریست‌ها از خاک نیجریه از جناح‌های مختلف در داخل و خارج از نیجریه صورت گرفته است و تاکنون به نتایج مثبتی دست یافته است.

تحلیلگران می‌گویند: اما سوگند بیعت بوکوحرام با داعش می‌تواند تغییردهنده بازی باشد. ایفای نقش به عنوان نایب داعش می‌تواند اقدامات غرب علیه این گروه شبه‌نظامی را به همراه داشته باشد به ویژه از سوی فرانسه که در حال حاضر کمپین چند کشوری ضدتروریستی را در غرب و مرکز آفریقا به راه انداخته است.

انتهای پیام

کد N761042