با اشاره به پاسخ ایران به 18 سوال آژانس

صالحی: برداشت آژانس درباره کافی‌ نبودن پاسخ‌های ایران، یک طرفه است

علی اکبر صالحی, آژانس بین المللی انرژی اتمی, برنامه هسته ای ایران

رییس سازمان انرژی اتمی گفت: آژانس بین‌المللی انرژی اتمی ۱۸ سوال مطرح کرده بود که به همه آن‌ها پاسخ داده‌ایم.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، علی‌اکبر صالحی در مصاحبه با خبرگزاری صدا و سیما افزود: آنان می‌گویند این پاسخ‌ها کافی نیست در حالی که این برداشتی یک طرفه است زیرا ما هر پاسخی بدهیم طرف مقابل ممکن است بگوید کافی نیست.

وی اضافه کرد: آنان 18 سوال مطرح کردند که ما پاسخ دادیم و به دو سوال آخر هم پاسخ داده شده است اما آنان می‌گویند کافی نیست خوشبختانه قدم‌هایی برداشته شده است که درباره آن دو سوال هم به جمع‌بندی مورد نظر برسیم.

یوکیا آمانو، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی هفته گذشته در نشست فصلی شورای حکام این نهاد بار دیگر در گزارشی دوپهلو ضمن تاکید بر پایبندی ایران به توافق ژنو مدعی شد که تهران هنوز به برخی سوالات پاسخ نداده است.

معاون رییس‌جمهور گفت: بنده از ابتدای دولت یازدهم که دوباره مسوولیت سازمان انرژی اتمی را برعهده گرفتم همه تلاشم این بوده است که بهترین رابطه را با آژانس برقرار کنم و آمادگی خود را برای همکاری‌های وسیع‌تر از آن چه به آن مقیدیم اعلام کردم تا با شفاف‌سازی بیش‌تر، راه را هموارتر کنیم و بهانه‌ها را از آنان بگیریم.

رییس سازمان انرژی اتمی گفت: نخستین مجتمع سوخت نیروگاه اتمی بوشهر۲۰ فروردین آینده به نمایش گذاشته می‌شود.

صالحی افزود: این مجتمع نخستین مجتمع سوخت است که در کشورمان تولید شده و بسیار افتخارآفرین است.

او هم‌چنین با اشاره به توافق‌نامه ایران و روسیه برای ساخت دو نیروگاه اتمی هزار مگاواتی در بوشهر گفت: ساخت این دو نیروگاه حدود 10 سال طول می‌کشد به نحوی که ساخت نخستین نیروگاه 8 سال زمان می‌برد و ساخت دیگری 2 سال پس از آن آغاز خواهد شد.

صالحی افزود: علت این فاصله دو سال میان آغاز ساخت دو نیروگاه هسته‌ای این است که می خواهیم در انتقال فن‌آوری، زمان لازم را برای ایجاد ظرفیت در صنعت داخلی درنظر بگیریم به نحوی که در این فاصله ظرفیت‌سازی کنیم و مشارکت خود را در نیروگاه بعدی افزایش دهیم.

وی گفت: اقدامات اولیه برای ساخت این نیروگاه در سال 94 در قالب طراحی‌های مفهومی انجام شده است و دوباره طراحی نیروگاه را مرور می‌کنیم.

معاون رییس‌جمهور افزود: چند ماه پیش عملیات اجرایی ساخت کمپ ویژه ساخت این نیروگاه‌ها در بوشهر با حضور اینجانب آغاز شد و شهرک بزرگی در سایت نیروگاه اتمی بوشهر در حال ساخت است شهرکی که در اوج ساخت این نیروگاه 10 تا 13 هزار نیروی کار در آن مستقر خواهند شد.

رییس سازمان انرژی اتمی گفت: معاون این سازمان در یکی دو روز آینده به مسکو سفر می‌کند تا پیرو موافقت‌نامه ساخت این نیروگاهها مقدمات امضای قرارداد ساخت آن میان شرکت تولید و توسعه از طرف جمهوری اسلامی ایران و شرکت همتای آن در روسیه فراهم شود.

صالحی افزود: غیر از این موافقت‌نامه، تفاهم‌نامه‌ای با روس‌ها برای تامین سوخت نیروگاه مبادله کرده‌ایم که براساس آن روس‌ها موافقت اولیه خود را برای تولید سوخت نیروگاه بوشهر اعلام کرده‌اند.

وی اضافه کرد: ما موافقت‌نامه ای را در سال 1995 با روس‌ها مبادله کرده‌ایم که در آن آمادگی‌شان را اعلام کرده‌اند اگر ایران سالانه چهار مجتمع سوخت و در 10 سال حداکثر 26 مجتمع سوخت چه خودش و چه با کمک دیگران بسازد آن را ارزیابی کنند و در صورتی که از نظر فنی مشکلی از نظر جاگذاری در قلب راکتور نداشت جاگذاری کنند.

صالحی ابرازامیدواری کرد: پیرو آن موافقت‌نامه و نیز تفاهم‌نامه‌ای که اخیرا امضا کرده‌ایم روس‌ها با ما در این عرصه جدی‌تر وارد همکاری شوند.

انتهای پیام
کد N760155