جزئیات طرح یکی از گروههای مذاکره کننده لیبیایی دردور جدید مذاکرات

سیاسی

کنگره ملی لیبی مستقر در طرابلس که دوره آن به اتمام رسیده از ارائه طرحی مبنی بر تشکیل یک کمیته ریاستی متشکل از اعضای این کنگره و پارلمان منتخب لیبی در دور جدید مذاکرات ملی خبر داد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از رای الیوم، «صالح المخزوم» رئیس هیئت مذاکره کننده از سوی کنگره ملی سابق لیبی در مذاکرات ملی اعلام کرد که پیشنهاد این گروه برای حل بحران لیبی در مذاکرات جاری تشکیل یک کمیته ریاستی شش نفره متشکل از سه نفر از اعضای این گروه و سه نفر دیگر از میان نمایندگان پارلمان منتخب لیبی(در شهر طبرق) است که بر عملکرد دولت نظارت کند.

وی همچنین تاکید کرد که کنگره سابق ملی لیبی متن این پیشنهاد را به «برناردو لیون» نماینده سازمان ملل در امور لیبی ارائه کرده است.

المخزوم همچنین اعلام کرد که که اعضای این کمیته ریاستی درخصوص شروط و مشخصات انتخاب رئیس جمهوری و اعضای دولت و دیگر مکانیزمهای اتخاذ تصمیمات مربوط به تشکیل دولت به بحث می پردازند.

وی افزود که کنگره مستقر در طرابلس در انتظار پاسخ دیگر گروههای لیبیایی درخصوص پیشنهاد مذکور هستند.

شایان ذکر است سازمان ملل متحد اعلام کرد که دور چهارم گفتگوهای لیبی مثبت بود.

گروههای مذاکره کننده لیبیایی برای بررسی طرح پیشنهادی مذکور به لیبی بازگشته اند تا در این خصوص به بحث و رایزنی بپردازند. دور جدید گفتگو میان طرف های مختلف لیبی طی روزهای آتی در مغرب از سر گرفته خواهد شد.