در نشست مشترک نمایندگان ایران و اندونزی عنوان شد

ابراز علاقه‌ رسانه‌یی‌های اندونزی به فیلم‌های مجید مجیدی

هیات رسانه‌یی کشور اندونزی در نشستی مشترک با نمایندگان ایران، ضمن تاکید بر وجود آزادی بیان در کشورشان، نسبت به فیلم‌های مجید مجیدی - کارگردان ایرانی - و به ویژه فیلم «بچه‌های آسمان» این کارگردان ابراز علاقه‌مندی کردند.

به گزارش خبرنگار بخش رسانه ایسنا، نشست مشترک رسانه‌یی ایران و اندونزی عصر شنبه - 16 اسفند ماه - با حضور جمعی از مدیران و خبرنگاران خبرگزاری‌ها، روزنامه‌ها و مجلات دو کشور در فرهنگسرای رسانه برگزار شد.

هیات رسانه‌یی اندونزی پیش از این نشست از بخش‌های مختلف فرهنگسرای رسانه از جمله کتابخانه تخصصی دکتر معتمدنژاد، کلاس‌های آموزشی، کافه کتاب و دیگر بخش‌های فرهنگسرا بازدید کردند و با ظرفیت‌های فرهنگی، هنری و رسانه‌ای این مرکز آشنا شدند.

پس از این بازدید، نشست مشترک رسانه‌ای ایران و اندونزی با حضور محمد مشاری (مدیر گروه مجلات همشهری)، علی احمدی (رییس فرهنگسرای رسانه و مدیرعامل تصویر شهر)، مهدی فروتن (دبیر فرهنگی روزنامه همشهری)، مهدی محمدی (مدیرکل روابط عمومی و بین الملل سازمان فرهنگی هنری شهرداری) و برخی دیگر از اهالی رسانه و اعضای هیات رسانه‌یی اندونزی برگزار شد.

نماینده هیات اندونزیایی درباره‌ی رابطه‌ی مردم این کشور با مردم ایران گفت: انقلاب اسلامی ایران که توسط امام خمینی (ره) به پیروزی رسید، بسیار بر دیگر کشورها تاثیرگذار بود و امروزه اثر آن در نقاط مختلف قابل مشاهده است و در اندونزی نیز از انقلاب و شخصیت حضرت امام (ره) به بزرگی یاد می‌شود و پوسترهایی از این شخصیت بزرگ در میان مردم ما وجود دارد.

وی افزود: نهضت اصلاحاتی که در اندونزی رخ داد از انقلاب اسلامی ایران به رهبری امام خمینی (ره) الهام گرفته است و ما ایران را کشوری دوست و برادر می‌شناسیم.

در ادامه نماینده هیات رسانه اندونزیایی درباره‌ی بازتاب فعالیت‌های صلح آمیز هسته‌ای ایران در رسانه‌های اندونزی اظهار کرد: این افتخار جهان اسلام است که این تکنولوژی را ایران به دست آورده و ما نیز با توجه به مشکلاتی که در تامین برق کشورمان داریم، تصمیم گرفته‌ایم به سمت تولید انرژی هسته ای گام برداریم.

وی گفت: سیاست غرب در مورد برخوداری ایران از انرژی هسته‌ای ظالمانه و ناعادلانه است. غرب در این زمینه با یک استاندارد دوگانه عمل می‌کند. از سویی از رژیم صهیونیستی که دارای کلاهک‌های هسته‌ای است حمایت می‌کند و از طرفی دیگر ایران را از برخوداری از این انرژی به صورت صلح آمیز منع و آن را تحریم می‌کند.

نماینده هیات رسانه‌ای اندونزی در ادامه با ابراز علاقه‌مندی نسبت به فیلم‌های مجید مجیدی، کارگردان مشهور ایرانی و به ویژه فیلم «بچه‌های آسمان» از این کارگردان، درباره نحوه فیلم‌سازی و وضعیت سینما در ایران سخن گفت.

مشاور رسانه‌ای رییس جمهور اندونزی نیز در ادامه با تاکید بر اینکه برای ایجاد همکاری به خدمت شما ایرانیان رسیده‌ایم، گفت: در آینده نه چندان دور حاضریم همکاری متقابل در زمینه‌های اقتصادی‌، فرهنگی‌ و همچنین توریستی‌ که ایران در این زمینه معروف به تمدن است و قابل بازدید است، داشته باشیم. همچنین مردم ایران هم در بازدید از کشور اندونزی، از این کشور لذت خواهند برند.

او همچنین در بخش دیگری از سخنان خود با تاکید بر اینکه در کشور اندونزی آزادی بیان وجود دارد، گفت‌: به عنوان مثال ما در کشورمان رسانه‌هایی داریم که ممکن است از لحاظ تفکری، دشمن همدیگر بوده و یا مخالف دولت باشند، اما همه‌ی اینها نشان می‌دهد که آزادی بیان داریم.

او ابراز امیدواری کرد که در آینده‌ی نه چندان دور همکاری، اتحاد و انسجام در زمینه‌های مختلف فرهنگی بین ایران و اندونزی شکل گیرد..

میزان آزادی بیان رسانه‌ها در ایران موضوع دیگری بود که در این نشست از سوی مدیران و فعالان رسانه‌یی در اندونزی، مورد پرسش قرار گرفت.

احمدی، رییس فرهنگسرای رسانه و مدیرعامل موسسه تصویر شهر، نیز در این باره گفت: آزادی بیان در ایران به خوبی وجود دارد و شاهد هستید که در هر دوره ریاست جمهوری، طیف و حزب سیاسی متفاوتی نسبت به دوره قبل به روی کار می‌آید و در ساختار فرهنگی و رسانه‌ای نیز همین گونه است و ما در ایران روزنامه‌ها و خبرگزاری‌های بسیاری از طیف‌های مختلف سیاسی داریم که بر اساس دیدگاه‌های خود مسائل کشور و دولت را مورد نقد قرار می‌دهند.

وی افزود: البته باید بین نقد و تخریب و تضعیف باورها و ارزش‌های مردم یک کشور که برای به دست آوردن و حفظ آن دست به ایثار و از جان گذشتگی زده‌اند، تفاوت قائل شد و با عده‌ای که قصد دارند با بهره‌گیری از امکانات و پول کشورهای بیگانه، با دشمنان ایران هم‌صدا شوند و به این کشور ضربه بزنند، مخالفت کرد.

احمدی که این هیات رسانه‌ای را همراهی می‌کرد،‌ در سخنانی مطرح کرد: برخی رسانه‌های خارجی برای اینکه چهره‌ای خشن از اسلام نشان دهند‌، از تولیدات رسانه‌ای که دارند‌ از حوزه فیلم گرفته تا حمایت‌های مالی، بهره می‌برند.

او خطاب به هیات رسانه‌یی و همچنین مشاور رسانه‌یی رئیس جمهور اندونزی گفت: در قبال پروژه اسلام‌هراسی و اسلام‌ستیزی در جهان اسلام، به ویژه رسانه‌های جهان اسلام یک ماموریت مشترک داریم و آن ماموریت گفت‌وگو‌، تبادل نظر‌، اتحاد‌، انسجام‌ و گسترش و هماهنگی و همکاری برای ارائه تصویر واقعی اسلام رحمانی است.

احمدی همچنین تاکید کرد: امیدواریم جلسه امروز بستر مناسبی را برای تعاملات رسانه‌یی دو کشور ایران و اندونزی در آینده‌ای که پیش رو است، ایجاد کند.

رئیس فرهنگسرای رسانه در بخش دیگری از سخنان خود از راه‌اندازی کمپین «من عاشق محمد هستم» توسط این فرهنگسرا خبر داد و گفت: در پی اهانت نشریه فرانسوی به پیامبر اسلام (ص) تصمیم گرفتیم مبدأ کار فرهنگی در اینستاگرام باشیم. که 20 هزار نفر از جمله سیاستمداران‌، هنرمندان و افراد مختلف در این کمپین شرکت کرده‌اند. امیدواریم در پی چنین تحرکاتی به کمک هم بیاییم.

****

به گزارش ایسنا، در پایان این مراسم توسط علی احمدی هدایایی به هیات رسانه‌یی اندونزی اهدا شد.

زهیری مسراوی (مشاور رسانه ای نهاد ریاست جمهوری و از چهره های فعال فرهنگی- دینی)، تریاس کونچیونو (قائم مقام مدیرعامل روزنامه کمپاس)، بمبنگ پوروانتو (قائم مقام مدیرعامل خبرگزاری آنتارا)، اخوان الکرام مشهوری (عضو ارشد هیات مدیره روزنامه رپوبلیکا)، شفیق بصیری (عضو هیات علمی دانشگاه و فعال رسانه ای) و ایکا ویجایا (استاد دانشگاه و مدیرعامل مجله انفورماتیک) اعضای هیات رسانه‌یی کشور اندونزی در بازدید از فرهنگسرای رسانه را شامل می‌شدند.

بر اساس این گزارش، هیات رسانه‌یی کشور اندونزی برای سفر یک هفته‌ای به ایران آمده‌اند. این سفر با هدف آشنایی با توانمندی‌ها و ظرفیت‌های فرهنگی شهر تهران و تبادل نظر و گسترش تعاملات رسانه‌یی و فرهنگی دو کشور صورت گرفته است.

انتهای پیام

کد N759794