در میان تاکید مخالفان بر حل سیاسی بحران سوریه؛

گروه‌های اپوزیسیون سوریه آوریل نشست دوم خود را در قاهره برگزار می‌کنند

سوريه

در حالی که قاهره اواسط آوریل آتی بار دیگر میزبان نشست مخالفان سوری با حضور اعضای ائتلاف و دیگر شخصیت‌های مستقل مخالف است، اتحادیه عرب امکان مشارکت ائتلاف مخالفان را در نشست‌های آتی خود بررسی می‌کند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از پایگاه اینترنتی شبکه خبری الجزیره، بسام الملک، عضو ائتلاف مخالفان سوریه اعلام کرد که نشست آتی مخالفان سوریه آوریل و با حضور گسترده اعضای ائتلاف و شخصیت‌های مستقل مخالف در قاهره برگزار می‌شود.

نشست نخست ائتلاف مخالفان سوریه 22 ژانویه در قاهره برگزار شد و از مهمترین نتایج آن تشکیل کمیته‌ای برای پیگیری تماس‌ها با طرف‌های مخالف جهت برگزاری کنفرانس دوم در قاهره بود.

سامح شکری، وزیر خارجه مصر نیز روز شنبه با اعضای کمیته پیگیری دیدار و بر اهمیت ایجاد دیدگاه‌ مشترکی از سوی مخالفان جهت خروج از بحران سیاسی و امنیتی کنونی در سوریه تاکید کرد.

وی بر لزوم خروج از باتلاق کنونی سوریه از طریق راهکار سیاسی و رسیدن مخالفان به یک نقطه نظر مشترک تاکید کرد.

در همین راستا در بیانیه مشترک ائتلاف مخالفان و هیات هماهنگ کننده مخالفان آمده است که دو طرف در نشستی در پاریس با نقشه راهی جهت حل سیاسی بحران سوریه که شامل پیش نویس سندی برای حل و فصل این بحران باشد توافق کردند.

در این سند تاکید شده است که تنها مرجع روند سیاسی توافقنامه ژنو یک و قطعنامه‌های سازمان ملل است.

دو طرف در این دیدار بر ادامه تلاش‌ها برای برگزاری مذاکرات میان مخالفان جهت رسیدن به یک دیدگاه مشترک در خصوص حل و فصل سیاسی بحران سوریه تاکید کردند.

آن‌ها اعلام کردند که توافق منطقه‌ای و بین‌المللی مساله‌ای اساسی برای موفقیت هرگونه مذاکرات است.

در همین حال هیثم مناع، عضو کمیته پیگیری مخالفان سوریه پس از نشست رهبران مخالف با سامح شکری گفت: ما به عنوان گروه‌های مخالف سوری اعلام می‌کنیم که حل نظامی بحران سوریه توهم است و هیچ گونه راهکار نظامی برای این بحران وجود ندارد و راهکار باید سیاسی باشد. معتقد نیستم آنچه اتفاق می‌افتد مسائل مهم را تغییر خواهد داد یا پیروزی را برای کسی رقم خواهد زد. مشکل ما این است که نمی‌دانیم چگونه نظام را به ورود به مذاکرات برای ایجاد راهکار سیاسی بر اساس بیانیه ژنو مجبور کنیم.

وی گفت: نشست قاهره برای ایجاد لیست کار کنفرانس آتی مخالفان در اواسط ماه آتی برگزار شد. نشست ما کاملا موفقیت آمیز بود.

از سوی دیگر نبیل العربی، دبیرکل اتحادیه عرب با هیثم المالح، رئیس کمیته حقوقی ائتلاف مخالفان سوریه دیدار و در خصوص امکان دعوت از ائتلاف مخالفان برای حضور در نشست‌های آتی اتحادیه عرب بحث و گفت‌وگو کردند.

هیثم مالح در خصوص امکان مشارکت ائتلاف مخالفان در نشست آتی سران اتحادیه عرب گفت: به رغم اینکه در کنفرانس دوحه که در سال 2013 برگزار شد به ائتلاف مخالفان کرسی اعطا شد اما کشورهای عربی هستند که تهدید کرده‌اند اگر کرسی به ائتلاف مخالفان اعطا شود از اتحادیه عرب کناره گیری می‌کنند با این حال امیدواریم از ائتلاف برای حضور در این نشست دعوت به عمل آید.

انتهای پیام

کد N759680