عفو بین‌الملل: زنان در مناطق جنگ‌زده "غنائم جنگی" به‌شمار می‌روند

سیاسی

سازمان عفو بین‌الملل به افزایش شمار زنانی که در سراسر جهان مورد خشونت و اذیت و آزار قرار می‌گیرند اعتراض کرد. به گفته این سازمان حقوق بشری، در برخی مناطق بحرانی زنان "غنیمت جنگی" به‌شمار می‌روند.

سازمان عفو بین‌الملل به افزایش شمار زنانی که در سراسر جهان مورد خشونت و اذیت و آزار قرار می‌گیرند اعتراض کرد. به گفته این سازمان حقوق بشری، در برخی مناطق بحرانی زنان "غنیمت جنگی" به‌شمار می‌روند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) سلمین کالیسکان، رئیس بخش آلمان سازمان عفو بین‌الملل در گفت‌وگو با روزنامه آلمانی "شوبیشه" اظهار داشت که در سال ۲۰۱۴ در سراسر جهان شمار زنانی که مورد خشونت یا اذیت و آزار مردان قرار گرفته‌اند افزایش چشم‌گیری داشته است.

در این گزارش آماری قید نشده اما آمده است که علت این روند، افزایش شمار درگیری‌های مسلحانه در مناطق گوناگون جهان بوده است.

کالیسکان به روزنامه آلمانی می‌گوید که بیش از همه وضعیت زنان در افغانستان نگران‌کننده است زیرا طالبان حمله‌های خود را به غیرنظامیان، به‌ویژه زنان و دختران شدت بخشیده‌اند.

رئیس بخش آلمان عفو بین‌الملل تاکید کرده است: «تا زمانی که خشونت علیه زنان بدون پیامدهای حقوقی باشد، این وضعیت تغییر نخواهد کرد.»

به گزارش دویچه‌وله، کالیسکان از دیوان بین‌المللی لاهه خواسته است در مناطق جنگی جنایاتی نظیر تجاوز جنسی به زنان و خشونت مبتنی بر جنسیت را به عنوان "جنایات جنگی" به‌رسمیت بشناسد.

عفو بین‌الملل در گزارش سالانه خود که اواخر فوریه (اوایل اسفند) منتشر شد، نوشت، ۲۰۱۴ "سالی سیاه" برای ساکنان مناطق جنگ‌زده و برای مدافعان حقوق بشر بود.

وضعیت زنان ایزدی

سازمان عفو بین‌الملل در پایان سال جاری میلادی در گزارش تکان‌دهنده‌ای در باره زنان اقلیت ایزدی عراق که به اسارت تروریست‌های گروه داعش درآمده بودند نوشت، این زنان باید به ‌اجبار به عقد اعضای این گروه درآیند. به همین دلیل شماری از زنان اسیر برای فرار از این وضعیت به خودکشی دست می‌زنند.

در این گزارش آمده بود که داعش این زنان را اسیر جنگی می‌داند و با تغییر دین آنان، حتی شماری از آنها را نیز فروخته است.

گزارش عفو بین‌الملل بر پایه گفته‌های ۴۰ نفر تهیه شده که موفق شده بودند از دست تروریست‌های داعش بگریزند.

انتهای پیام

کد N759647