استقبال بان کی‌مون از توافقنامه صلح مالی

دبیرکل سازمان ملل متحد از پیشرفت‌ها در فرایند صلح مالی استقبال کرد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری شینهوا، بان کی‌مون، دبیرکل سازمان ملل متحد ضمن استقبال از تلاش‌ها برای دستیابی به صلح در مالی گفت که امضای توافق صلح در این کشور گامی مهم به سمت جلو است.

وی تصریح کرد: امضای قرارداد برای صلح و سازشگری توسط دولت مالی و مخالفان آن حرکتی مثبت و توام با پیشرفت به شمار می آید.

در بیانیه‌ای که از سوی دبیرکل سازمان ملل متحد صادر شد، بان‌ کی مون از جناح‌های مختلف برای تلاش‌شان در راستای دستیابی به صلح قدردانی نمود و همچنین از الجزایر و دیگر واسطه‌های تحقق توافق صلح در مالی تشکر کرد.

بان کی مون اظهار کرد: اراده سیاسی جناح‌های مختلف در مالی برای دستیابی به صلح پایدار در این کشور از ضرورت و اهمیت به سزایی برخوردار است.

وی همچنین از تمامی جناح‌ها در مالی خواست تا زمان دستیابی به توافق نهایی تلاش‌های خود را ادامه دهند.

دولت مالی در حالی توافقنامه صلح با چند گروه مسلح شمال این کشور را در الجزایر امضا کرد که ائتلاف مسلح اصلی طوارق خواستار رایزنی بیشتر با اعضای ارشد شده و امضای این توافق را به تاخیر انداخته است.

به گزارش خبرگزاری ایسنا به نقل از خبرگزاری فرانسه، براساس این توافق که پس از هشت ماه مذاکره سخت در الجزایر تدوین شده قدرت از باماکو، پایتخت مالی به شمال انتقال می‌یابد؛ منطقه‌ای که به وسعت تگزاس آمریکاست و مخالفان مسلح آن را "ازواد" می‌نامند. شبه‌نظامیان مرتبط با القاعده کنترل نواحی شمالی مالی را به مدت بیش از 9 ماه در اختیار داشتند تا این که مداخله نظامی تحت رهبری فرانسه در 2013 باعث شد تا آنها از بخش اعظم این نواحی بیرون رانده شوند.

انتهای پیام

کد N759481