یک استاد حوزه:

مشکلات جامعه به‌دلیل رشدنکردن فضایل اخلاقی است

اسلام,دین

یک عضو هیات علمی پژوهشگاه حوزه و دانشگاه گفت: تمام مشکلات ازجمله اختلاس‌ها، اختلافات سیاسی و رفتارهای ناهنجار و مشکلات ازدواج همه به خاطر عدم رشد فضایل اخلاقی است.

حجت‌الاسلام‌ والمسلمین سالاری‌فر در گفت‌وگو با خبرنگار دین و اندیشه خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، درباره کمرنگ شدن فضایل اخلاقی در جامعه با بیان این‌که «ما باید ابتدا از فضایل اخلاقی یک تعریفی ارائه بدهیم» اظهار کرد: در بحث پرورش فضایل اخلاقی ما با یک حوزه‌ای از روابط انسانی در تماس هستیم و در این حوزه روابط انسانی یک سری هنجارها، روابط و اصولی حاکم است.

وی عنوان کرد: بایدها و نبایدهایی که در روابط انسانی به وجود می‌آید همان فضایل اخلاقی است. ما در دین بحثی به نام "ارتباط انسان با خدا، دینداری و معنویت" داریم که تمام اینها به دور از فضایل اخلاقی نیست. پس می‌توانیم بگوییم که منظور از فضایل اخلاقی همان خوب و بدهایی است که در روابط انسان‌ها وجود دارد.

این استاد حوزه و دانشگاه ادامه داد: ما در کنار دین و شاید مقدم بر اصول دینی نیازمند آموزش‌های اخلاقی هستیم. پذیرش دین و پایبندی به آن یک سری شرایطی دارد. پس ما می‌توانیم ادعا کنیم که پذیرش فضایل اخلاقی به یک شکلی باید مقدم بر آموزش دینی باشد.

سالاری‌فر افزود: چیزهایی مثل عدالت، تعدی نکردن به حقوق دیگران، آزار نرساندن، پرهیز از خشونت و ... همه در واقع فضایل اخلاقی است. این‌که ما نباید آبروی کسی را ببریم و از این قبیل رفتارها جزء اخلاقیات است.

وی گفت: اخلاقیات و فضیلت‌های اخلاقی درجه‌های بالاتری هم دارد. مثل کمک به دیگران، همدلی با سایرین و باید برای رسیدن به این فضیلت‌های اخلاقی آموزش‌های لازم را بدهیم و این آموزش‌ها باید با برنامه باشد چراکه بسیار کارآمد و مهم است.

این عضو هیات علمی پژوهشگاه حوزه و دانشگاه درباره این‌که رسالت پرورش این فضایل اخلاقی بر عهده کیست؟ گفت: اگر برای پرورش این فضایل از خانواده شروع کنیم کار ما آسان‌تر می‌شود، ولی علمای دین، اساتید و رهبران جامعه هم نقش بسیار مهمی در پرورش فضیلت‌های اخلاقی دارند.

سالاری‌فر افزود: پایبندی رهبران اجتماعی و سیاسی جامعه که مهمترین گروه‌های مرجع هستند به فضایل اخلاقی سبب می‌شود که سایرین هم به این سمت بیایند. نکته کلیدی در مورد رهبران این است که اگر آنها این فضیلت‌ها را رعایت کنند کل جامعه را تحت تأثیر قرار می‌دهند.

این استاد حوزه و دانشگاه، افزود: در روانشناسی غرب هم به این مسأله که رشد فضایل اخلاقی باید از سوی خانواده‌ها انجام شود بسیار تأکید شده است. اگر رشد فضیلت‌های اخلاقی را از همان اوان کودکی شروع نکنیم معلوم نیست که در آینده چه اتفاقی رخ می‌دهد.

وی گفت: تمام خانواده‌ها، حوزویان و رهبران و اساتید دینی باید در پرورش رشد فضایل اخلاقی کار کنند و روش‌های اخلاقی را به عنوان یک اصل مهم به جامعه آموزش دهند.

انتهای پیام

کد N759417