ظریف: رژیم صهیونیستی تلاش می کند توجه کشورهای منطقه را از مسایل اصلی تغییر دهد

وزیر امور خارجه گفت: رژیم صهیونیستی تلاش می کند توجه کشورهای منطقه را از مسایل اصلی به مسایل فرعی تغییر دهد که توجه به این ترفند اسراییلی ها به نفع همگان در منطقه خواهد بود.

به گزارش ایرنا، محمد جواد ظریف امروز (شنبه) در دیدار ناصر جوده وزیر امور خارجه اردن - که به ایران سفر کرده است - ضمن تاکید بر لزوم ادامه گفت وگوها و همکاری های کشورهای منطقه در خصوص افراطی گری و تروریسم افزود: اقدامات تروریستی وحشیانه که نمونه آن را در مرگ خلبان اردنی شاهد بودیم قابل قبول نیست و باعث خدشه به تصویر اسلام می شود.

وی ادامه داد: آنان علاوه بر جرایمی که مرتکب می شوند، تلاش می کنند بین ما تفرقه ایجاد کنند.

وزیر امور خارجه اضافه کرد: جمهوری اسلامی ایران به تعامل و تبادل نظر جدی و صریح در خصوص موضوعات مختلف منطقه ای معتقد است تا از این طریق به یک درک متقابل دست یابیم.

ظریف، روابط با همسایگان و مسایل منطقه ای را اولویت اصلی سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران ذکر کرد و گفت: من همواره اعلام کردم مسایل منطقه ای برای ما اولویت دارد و ما نیازمند بحث در خصوص ترتیبات منطقه ای هستیم.

وی با بیان اینکه خاورمیانه وخلیج فارس منطقه ماست و ما بخشی از آن هستیم، افزود: ایران آماده همکاری در خصوص یک برنامه بلند مدت در موضوعات مختلف با همه کشورهای منطقه است.

** پیشنهاد ترتیب دادن 'گفت وگوهایی عربی – ایرانی' توسط وزیر خارجه اردن

ناصر جوده وزیر امور خارجه اردن نیز در این دیدار ضمن ابراز خرسندی از سفر به ایران، رایزنی با مقامات ایرانی را در شرایط کنونی منطقه بسیار با اهمیت توصیف کرد و گفت: ایران کشوری مهم در منطقه است و معتقدیم می توانیم در موضوعات منطقه ای با تهران همفکری و پیرامون موضوعات گوناگون تبادل نظر داشته باشیم.

وی، تروریسم و افراطی گری را مشکل اصلی منطقه دانست و افزود: این مشکل شیعه یا سنی نمی شناسد.

وزیر خارجه اردن گفت وگو در خصوص مسایل منطقه را از اصول بنیادین سیاست خارجی کشورش خواند و افزود: بی ثباتی و خشونت و افراطی گری در منطقه ما چند سالی است ریشه دوانده و ما معتقدیم هر چه زودتر باید ثبات سیاسی و امنیت به منطقه باز گردد و به همین منظور نیازمند یک وحدت و انسجام میان همه کشورهای اسلامی هستیم که در این راستا گفت وگو با برادران ایرانی و رایزنی در خصوص مسایل منطقه ای برای ما مهم است.

وی در ادامه با توجه به نقش پر رنگ منطقه ای ایران، پیشنهاد کرد: خوب است که اتحادیه عرب همانند گفت وگوهایی که با دیگر کشورها دارد، گفت وگوی عربی – ایرانی هم داشته باشد.

در این دیدار علاوه بر موضوعات فوق در خصوص موضوع فلسطین، تحولات عراق و سوریه و نیز آخرین تحولات مذاکرات هسته ای تبادل نظر شد؛ همچنین قرار شد موضوع برگزاری کمیسیون مشترک اقتصادی میان دو کشور هر چه سریعتر در دستور کار قرار گیرد و درآینده نزدیک برگزار شود.
کد N759186