سفر کری به پاریس با هدف جلب حمایت اروپایی‌ها

سیاسی

خبرگزاری فرانسه با اشاره به سفر وزیر امور خارجه آمریکا به پاریس گزارش داد: جان کری به منظور جلب بیش‌تر حمایت اروپا از توافق هسته‌ای احتمالی با ایران به پاریس سفر کرده است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) به نقل از خبرگزاری فرانسه، جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا به پاریس پایتخت فرانسه سفر کرده تا با همتای خود از فرانسه آلمان و انگلیس درباره مذاکرات هسته‌ای با ایران گفت‌و‌گو کند.

این دیپلمات ارشد آمریکایی هفته گذشته نیز با هدف دستیابی به یک چارچوب کلی برای توافق هسته‌ای نهایی تا پایان ماه مارس با محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران در مونترو سوییس سه روز به رایزنی پرداخت.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، کری به این دلیل به پاریس سفر کرده است که لوران فابیوس، وزیر امور خارجه فرانسه نسبت به این مذاکرات ابراز نگرانی کرده و هنوز بدبین است.

فابیوس در حاشیه نشست وزیران امور خارجه اتحادیه اروپا در لتونی با اشاره به مذاکرات هسته‌ای ایران و گروه 1+5 گفت: پیشرفت‌هایی در این مذاکرات حاصل شده است اما با توجه به مدت زمان و مسائلی که باید بر سر آن‌ها به توافق برسیم هنوز کار زیادی برای انجام دادن وجود دارد.

او هم‌چنین گفت: ضرب الاجل تعیین شده 31 مارس است اما ممکن است به تعویق بیفتد اگرچه همه طرف‌ها خواهان حصول پیشرفت تا پایان ماه مارس هستند.

وزیر امور خارجه آمریکا نیز روز پنج‌شنبه در ریاض گفت: ما تا به امروز به پیشرفت دست پیدا کرده‌ایم اما شکاف‌های جدی هنوز وجود دارد که باید رفع شوند.

وی ادامه داد:‌ ما می‌خواهیم اطمینان یابیم که برنامه هسته‌ای ایران کاملا صلح آمیز است و ما می‌توانیم تمام راه‌های ممکن برای دستیابی این کشور به مواد شکاف پذیر کافی برای تولید یک سلاح هسته‌ای را ببندیم .

بر اساس این گزارش دور بعدی مذاکرات هسته‌ای ایران و گروه 1+5، 15 مارس (24 اسفند) برگزار خواهد شد.

انتهای پیام

کد N759027