یک استاد دانشگاه: آمریکا به دنبال جلوگیری از کارشکنی عربستان در مذاکرات هسته‌ای است

سیاسی

سعید خزایی، عضو هیئت علمی دانشگاه تهران و کارشناس مسائل سیاسی در رابطه با سفر جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا به ریاض و تحولات داخلی عربستان گفت‌وگو کرد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) دکتر سعید خزایی، عضو هیئت علمی دانشگاه تهران با بیان اینکه عربستان و اسرائیل به دنبال کارشکنی در روند مذاکرات هسته‌ای ایران هستند، گفت: آمریکا در منطقه هم‌پیمانانی دارد که ابراز نگرانی می‌کنند و نوعی اتحاد بین عربستان و اسرائیل وجود دارد برای اینکه مذاکرات به نتیجه مثبتی نرسد.

وی با اشاره به سفر جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا به عربستان، اظهار داشت: با توجه به رویکردی که آمریکا در مذاکرات دارد تلاش می‌کند به نوعی هم‌پیمانان منطقه‌ای خودش را مجاب کند که در مذاکرات به آنها هم توجه دارد تا آنها نیز از حمایت‌های آمریکا قطع امید نکنند و این سفر بر این مبنا انجام شده است. آمریکا چون می‌داند مذاکرات تنها راه حل این مناقشات است تلاش می‌کند تا حد امکان جلوی کارشکنی‌ها و مسائل خاص را بگیرد.

وی افزود: در دور قبلی مذاکرات پیشرفت بیشتری را داشتیم، اما برخی از کشورهای حوزه خلیج فارس با تلاش‌های‌شان کار را سخت‌تر از گذشته کردند.

خزایی که در یک برنامه تلویزیونی حضور داشت در رابطه با نگرانی‌های عربستان نسبت به مذاکرات هسته‌ای ایران، گفت: عربستان در منطقه و کشورهای عربی حوزه خلیج فارس ادعا دارد و به نوعی هم پیمان سنتی آمریکا است و نگران این است که امنیت راهبردی خودش را از دست دهد و تلاش می‌کند که دیگر کشورهای عربی که ادامه دهنده سیاست‌های عربستان در منطقه هستند را در این گروه نگه دارد.

وی در ادامه اظهار داشت: باید باور کنیم که کشورهایی مثل عربستان سعودی از توافق مذاکرات سود نمی‌برند، امارات نگران سرمایه‌گذاری هایی است که در آنجا انجام شده و می‌ترسد با رسیدن به توافق به نوعی این سرمایه‌گذاری‌ها چرخش پیدا کنند و رونق اقتصادی‌اش از بین برود. آمریکایی‌ها برای جلوگیری از کارشکنی‌ها توسط اینها مذاکراتی را انجام می‌دهند چراکه خود آمریکا هم این نکته را می‌داند که مذاکرات منافعی را دارد.

این کارشناس مسائل سیاسی به تحولات داخلی عربستان و تاثیر آن بر منطقه اشاره کرد و گفت: عربستان دستخوش تحولات داخلی است، در چند سال گذشته آمریکا به عربستان و دیگر کشورهای عربی فشار می آورد، چرا که آنها متوجه شده بودند نبود فضای مساعد و مناسب سیاسی و نبود حداقل حقوق شهروندی برای مردم از جمله نداشتن حق رانندگی، اجرای برخی حدود از جمله گردن زدن و قطع دست و اعضا، فضای کلی و عمومی را در غرب برای همکاری با کشورهایی مثل عربستان سخت کرده، بنابراین به دنبال این بودند نوعی تحولات آرام سیاسی ایجاد کنند که مانع از تحولات عمده شود.

وی به نگرانی‌های کشورهای عربی حوزه خلیج فارس و آمریکا در رابطه با چالش های موجود در عربستان اشاره کرد و یادآور شد: نگرانی‌ها در مسئله شیعیان مستضعف عربستان و تحولاتی که در خانواده سلطنتی وجود دارد، باعث شده است موج اصلاح طلبی در آنجا شکل بگیرد و آینده عربستان و تقسیم بندی کانون های قدرت در خانواده سلطنتی این نگرانی را ایجاد می کند که یکی از وزن های تعادل در منطقه دستخوش چالش شود.

خزایی سفر کری را به علت رایزنی در رابطه با ثبات و استمرار در حکومت عربستان دانست و گفت: آمریکا و دیگر هم پیمانان منطقه‌ای‌اش که منافع مشترکی را دارند نگران هستند این مسائل باعث شود در عربستان شاهد نوعی ریزش سیاسی باشیم و موج نارضایتی‌ها افزایش پیدا کند و این رایزنی ها بخاطر این است که نوعی ثبات و استمرار را در حکومت عربستان شاهد باشیم.

کد N758779