رقابت آمریکا و اتحادیه اروپا برای عادی‌سازی روابط با کوبا

پس از مذاکرات اخیر اتحادیه اروپا با کوبا برای عادی‌سازی روابط، رقابت بالقوه‌ای میان آمریکا و این اتحادیه بوجود آمده و این در حالی است که سرمایه گذاران در دو طرف اقیانوس اطلس به کوبا چشم دوخته‌اند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری فرانسه، مذاکرات مذکور سومین دور از مذاکرات یک‌ ساله برای عادی‌سازی روابط است؛ روابطی که اتحادیه اروپا در سال 2003 به حالت تعلیق درآورد. اما این مذاکرات از زمان تجدید روابط حسنه میان کوبا – آمریکا اولین بار است که برگزار می‌شود. در 17 دسامبر سال گذشته، پس از پنج دهه انزوای جنگ سرد، هاوانا و واشنگتن برقراری روابط را در دستور کار قرار دادند.

اعلام باراک اوباما، رئیس‌جمهوری آمریکا برای از سرگیری مناسبات دوجانبه با دولت کمونیست هاوانا، در پی گام‌های اتحادیه اروپا برای برقراری روابط با این کشور حوزه کارائیب انجام شد و این اتحادیه در آوریل 2014 تاکید کرد کوبا باید وضعیت حقوق بشری خود را ارتقا دهد.

اتحادیه اروپا از بهبود روابط کوبا – آمریکا استقبال کرده و آن را اقدامی "تاریخی" توصیف کرده است اما هم‌اکنون در شرایطی قرار گرفته است که مذاکرات خودش را با کوبا در خطر می‌بیند. این مساله زمانی تشدید شد که دولت هاوانا تازه‌ترین دور مذاکرات ماه دسامبر را به تعویق انداخت و هم‌زمان مذاکرات محرمانه‌ای را با واشنگتن انجام می‌داد. برخی از 28 کشور عضو اتحادیه اروپا به تجدید روابط حسنه آمریکا کوبا واکنش نشان داده و خواسته‌اند که این اتحادیه مذاکرات خودش را با کوبا تسریع ببخشد.

اسپانیا که کوبا را به عنوان مهم‌ترین شریک تجاری می‌داند، از کشورهای عضو اتحادیه اروپا خواسته است تا به شرکت‌های تجاری این اتحادیه فرصتی برای رقابت با شرکت‌های آمریکایی در این جزیره حوزه کارائیب را بدهند.

با این حال کریستین لفلر، مذاکره‌کننده ارشد اتحادیه اروپا پس از مذاکرات در هاوانا این مساله را که اتحادیه مذکور در رقابت با آمریکاست، رد کرد و گفت: رقابتی میان آمریکا و اتحادیه اروپا وجود ندارد. حضور فعال بیشتر آمریکا می‌تواند به ایجاد فضایی مثبت کمک کند.

انتهای پیام

کد N758703