حمدان: روابط حماس با تهران بر اساس اصل حمایت از حقوق فلسطینی‌ها است

ايران,حماس

مسئول روابط خارجه جنبش مقاومت اسلامی فلسطین حماس گفت که این جنبش انتظار نداشت مواضعش در قبال سوریه بر روابطش با ایران اثر بگذارد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) به نقل از پایگاه خبری مصدرک‌نیوز، اسامه حمدان در سخنانی در سمیناری درخصوص آخرین تحولات مساله فلسطین و حوادث جاری در منطقه که روز گذشته در استانبول برگزار شد، درباره روابط این جنبش با تهران بیان کرد: حماس تلاش کرد تا روابط سیاسی را با تمام کشورهای عربی و اسلامی منطقه و هم‌چنین سایر کشورها ایجاد کند.

وی ادامه داد: در هر روابطی دو مساله حاکم است یک حمایت از حقوق فلسطینی‌ها و دوم این که تصمیم‌گیری‌های این جنبش مستقل بوده و وابسته به کسی نیست. روابط حماس با همه کشورها از جمله ایران نیز در همین چارچوب است.

حمدان افزود: از زمانی که حوادث سوریه اتفاق افتاد، این روابط کاهش یافت و دلیل آن هم مواضعی بود که حماس اتخاذ کرده بود و آن این بود که حماس بر این باور بود که ملت سوریه حق دارد خواهان آزادی‌اش باشد و این در حالی بود که حمایت‌های واقعی نظام سوریه از مقاومت را تکذیب نکرد چرا که حمایت‌هایش بی‌شک حمایت‌های زیادی بودند اما این جنبش موضع روشنی را در پیش گرفت و انتظار نداشت که این موضع بر روابطش با ایران اثربگذارد از این رو هیچ فرصتی برای از سرگیری روابط با ایران بر این اساس ایجاد نشد.

انتهای پیام

کد N758692