پیش‌بینی سیاستمدار صربستانی درباره تجزیه اتحادیه اروپا

اتحاديه اروپا

رئیس حزب "دموکراتیک" صربستان گفت، اتحادیه اروپا در آینده به حداقل سه اتحاد جدا شده در اطراف کشورهای پرنفوذ تبدیل می شود.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک، ساندا راسکوویچ ایویچ، رئیس حزب "دموکراتیک" صربستان گفت: نهایتا یک روز اتحادیه اروپا دست کم به سه اتحادیه تقسیم خواهد شد.

پیش بینی این مقام صرب در بحبوحه افزایش اختلافات در داخل اتحادیه اروپا صورت گرفته است. وی پیش بینی کرده که اختلاف‌ نظرهای کنونی در اتحادیه اروپا منجر به انشقاق‌های بیشتر می‌شود.

راسکوویچ ایویچ گفت: یکی از اتحادیه‌ها در اطراف آلمان، کشورهای حوزه بالتیک و احتمالا کشورهای مرکز اروپا به اضافه کرواسی واسلوونی خواهد بود. اتحادیه دیگر در اطراف فرانسه و احتمالا کشورهای مدیترانه است و سومین اتحادیه در اطراف انگلیس خواهد بود که با آمریکا متحد خواهد شد.

پیروزی دولت یونان در ژانویه سال جاری میلادی بحث‌هایی را درباره خروجش از منطقه یورو ایجاد کرده است. تلاش‌های احزاب ناسیونالیست انگلیس در آستانه انتخابات پارلمانی مه سال جاری میلادی این کشور بحث و گمانه‌زنی‌های بسیاری را در خصوص عضویت انگلیس در اتحادیه اروپا به وجود آورده است.

این مقام صربستانی گفت، اتحادیه اروپا از پیوستن صربستان به اتحادیه اقتصادی اروپا - آسیا جلوگیری خواهد کرد.

وی افزود: صربستان باید تصمیم بگیرد که آیا برای پیوستن به اتحادیه اروپا تلاش می‌کند، بی‌طرف بماند یا به اتحادیه اروپا -آسیا بپیوندد که ما هرگز به اتحادیه اروپا - ‌آسیا نخواهیم پیوست چرا که اتحادیه اروپا نمی‌خواهد ما این کار را انجام دهیم. خواسته صربستان برای پیوستن به اتحادیه اروپا که به دسامبر سال 2009 میلادی بازمی‌گردد می‌توانست خیلی زودتر برآورده شود البته اگر این بلوک 28 کشوری ما را می‌خواست.

راسکوویچ ایویچ گفت: در صربستان باید بدانیم که مزایای پیوستن به اتحادیه اروپا - آسیا چیست و شرایط، مزایا و معایبش چه خواهد بود. روسیه برای اعضای اتحادیه اروپا امنیت و تداوم انرژی فراهم می‌کند. گازی که روسیه به کشورهای عضو اتحادیه اروپا می‌دهد، برای آن‌ها امنیت انرژی به وجود می‌آورد. گازی که از سوی آمریکا یا دیگر کشورها فراهم می‌شود، تضمین شده نیست و یا بسیار گران قیمت خواهد بود. تامین کنندگان گازی جایگزین همانند ایران و لیبی نیز قادر به تامین با ثبات و مداوم گاز نیستند.

همزمان با وخیم‌تر شدن روابط میان روسیه و اتحادیه اروپا در بحبوحه بحران اوکراین، تعدادی از رهبران اتحادیه اروپا خواستار قطع وابستگی به تامین گازی روسیه شده‌اند.

این مقام صرب گفت: آینده روابط اتحادیه اروپا و روسیه و تحریم‌های این اتحادیه علیه مسکو به فرانسه و سیاست‌های آلمان بستگی دارد. انگلیسی‌ها همیشه جانب آمریکا را می‌گیرند. همه چیز به پاریس و برلین بستگی دارد. از سوی دیگر بعید به نظر می‌رسد که در آینده نزدیک تحریم‌ها علیه روسیه برداشته شوند.

انتهای پیام

کد N758657