اشرف غنی: افغانستان را از جنگ نیابتی نجات می‌دهیم

سیاسی

اشرف غنی، رئیس جمهور افغانستان در مراسم گشایش پارلمان این کشور گفت: به زودی افغانستان را از میدان جنگ نیابتی نجات داده و به شاهراه اقتصادی منطقه تبدیل می کنیم.

به گزارش خبرنگار مهر در کابل، اشرف غنی، رئیس جمهور افغانستان امروز مهمان پارلمان این کشور بود و در مراسم گشایش پارلمان به سخنرانی پرداخت.

وی گفت: به زودی افغانستان را از میدان جنگ نیابتی نجات داده و به شاهراه اقتصادی منطقه تبدیل می کنیم.

اشرف غنی خاطر نشان کرد: پس از ایجاد دولت وحدت ملی، اجماعی در کشورهای منطقه و اسلامی به وجود آورده ایم که این باور را تقویت کرده که افغانستان کلید ثبات منطقه است.

رئیس جمهور افغانستان در بخش مهمی از سخنانش افزود: ما نمی گذاریم افغانستان مرکز جنگ نیابتی شود، موضع افغانستان کاملا واضح است. روابط عمیق با کشورهای اسلامی به ما یاری می رساند که بر مشکلات فایق آییم. نمی گذاریم قیمت صلح بیشتر از قیمت جنگ برای مردم ما تمام شود.

وی در خصوص مذاکرات صلح دولت افغانستان با طالبان گفت: رسیدن به صلح نیاز به تدبیر دارد؛ یک نشست مشورتی با بزرگان برگزار شده و نشستی دیگر نیز برگزار خواهیم کرد؛ تامین صلح یک وسیله نیست بلکه یک هدف است که دست یابی به آن از راه تفاهم و مذاکره امکان پذیر است که باید به زودی آغاز شود، در غیر این صورت، مسئولیت بر دوش آنهایی خواهد بود که می خواهند از راه جنگ به اهداف خود برسند.

عبدالرئوف ابراهیمی، رئیس پارلمان افغانستان نیز خطاب به اشرف غنی گفت: اخبار مربوط به مذاکرات صلح که از محافل سیاسی به گوش می رسد ابهام آمیز بوده و لازم است اعضای شورای ملی کاملا در جریان روند صلح قرار گرفته و از برنامه های آن مطلع باشند.

همچنین با توجه به نزدیک بودن انتخابات پارلمان افغانستان و جنجال های انتخاباتی سال گذشته، رئیس پارلمان افغانستان در مورد اصلاح کمسیون های انتخاباتی به اعضای دولت افغانستان هشدار داد.