در رقابت‌های انتخاباتی؛

نتانیاهو عقب مانده است

اسراييل

در حالی که تنها 10 روز تا انتخابات پارلمانی در سرزمین‌های اشغالی باقی مانده، نتانیاهو دو کرسی از سایر رقبایش عقب است و حتی سخنرانی در کنگره آمریکا نیز نتوانست به افزایش محبوبیت وی کمکی کند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، حزب لیکود متعلق به بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی 10 روز پیش از انتخابات پارلمانی، دو کرسی از رقبای اصلی خود عقب‌تر است و سخنرانی جنجالی وی در کنگره آمریکا نیز نتوانست دستاورد سیاسی داخلی چشمگیری برای وی به همراه نداشت.

نظرسنجی روزنامه‌های اورشلیم پست و معاریو که از سوی مرکز تحقیقات پنلز (panels) انجام شد، نشان می‌دهد که اگر اسرائیلی‌ها امروز به پای صندوق‌های رای بروند، اپوزیسیون «اتحادیه صهیون» به رهبری اسحاق هرتزوگ و تزیپی لیونی می‌تواند 24 کرسی در کنست (پارلمان رژیم صهیونیستی) به دست آورد و حزب لیکود به 22 کرسی می‌رسد.

نتایج یک نظرسنجی که فوراً پس از سخنرانی نتانیاهو در کنگره آمریکا برگزار شد، نشان می‌دهد اتحادیه صهیون 23 کرسی و لیکود 22 کرسی در انتخابات 17 مارس (26 اسفند) به دست می‌آورد. حزب صهیون هرتزوگ در روزهای پس از سخنرانی نتانیاهو یک کرسی خود را از دست داد.

با این حال آبراهام دیسکین، استاد علوم سیاسی در دانشگاه هبرو در قدس گفت، در حالی که نتانیاهو شاهد تغییرات مثبتی پیش از انتخابات نبوده است، مساله مهم آن است که چه کسی می‌تواند بزرگترین ائتلاف را تشکیل دهد؛ 60 کرسی و یا بیشتر برای تشکیل ائتلاف در کنست 120 عضوی لازم است.

احزاب جناح راست در داخل اسرائیل از جمله حزب نفتالی بنت و آویگدور لیبرمن، تعداد آرای لازم را برای تشکیل دولت ائتلافی اکثریت به همراه حزب لیکود نتانیاهو در اختیار دارند.

نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی در سخنرانی روز سه‌شنبه گذشته خود در کنگره آمریکا، مذاکرات بین‌المللی درباره برنامه هسته‌ای ایران را به باد انتقاد گرفت.

انتهای پیام

کد N758389