احتمال ازسرگیری مذاکرات توکیو-پیونگ‌یانگ در مورد ژاپنی‌های ربوده شده

ژاپن و کره‌شمالی ممکن است به زودی به دلیل تحقیقات پیونگ یانگ درباره سرنوشت شهروندان ژاپنی ربوده شده در این کشور، مذاکرات خود را از سر بگیرند.

ژاپن و کره‌شمالی ممکن است به زودی به دلیل تحقیقات پیونگ یانگ درباره سرنوشت شهروندان ژاپنی ربوده شده در این کشور، مذاکرات خود را از سر بگیرند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری رویترز، روزنامه "نیکی" ژاپن در گزارشی بدون نام بردن از منبعی خاص اعلام کرد: در ماه فوریه دیدارهای غیررسمی‌ بین دیپلمات‌های ژاپن و کر‌ه‌شمالی در چین انجام شد که دو طرف طی آن توافق کردند اواخر مارس یا آوریل درباره تحقیقات پیونگ یانگ در زمینه سرنوشت ژاپنی‌ها ربوده شده در این کشور نشستی مشترک داشته باشند.

این در حالی است که در صورت برگزاری این گفت‌وگوها این اولین تماس رسمی بین دو کشور از زمان اعزام هیات دیپلمات ژاپنی به پیونگ یانگ در ماه اکتبر خواهد بود.

پیش از این و در سال 2002 کره شمالی به ربودن 13 شهروند ژاپنی در سالهای دور اعتراف کرد. تاکنون پنج تن از این افراد به خانواده‌هایشان بازگردانده شده‌اند. کره‌شمالی ادعا می‌کند، هشت نفر باقی مانده مُرده‌اند و پرونده مربوط به آنها بسته شده است با این حال ژاپن همچنان اطلاعات بیشتری را درخواست می‌کند.

پیونگ یانگ در سال 2008 متعهد شد تا تحقیقات درباره این افراد را از سر بگیرد اما هرگز این کار را نکرد. زمانی که سال گذشته کره شمالی توافق کرد تا تحقیقات خود درباره ربوده‌شدگان ژاپنی را از سر بگیرد، ژاپن تعدادی از تحریم‌ها علیه این کشور را لغو کرد؛‌ اقدامی که نشان داد روابط تیره و تار بین دو کشور قابل بهبود است.

انتهای پیام

کد N758104