اسنودن می‌خواهد به ژنو بازگردد

آمريكا,جاسوسي

ادوارد اسنودن طی درخواستی عمومی از سوئیس تقاضای پناهندگی و اعلام کرد، تمایل دارد تا به ژنو بازگردد؛ جایی که زمانی در آن برای آژانس اطلاعات مرکزی کار می‌کرد.

ادوارد اسنودن طی درخواستی عمومی از سوئیس تقاضای پناهندگی و اعلام کرد، تمایل دارد تا به ژنو بازگردد؛ جایی که زمانی در آن برای آژانس اطلاعات مرکزی کار می‌کرد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) به نقل از خبرگزاری رویترز، این مقاطعه‌کار اسبق آژانس جاسوسی آمریکا که به دلیل افشای جزئیات برنامه‌های وسیع جاسوسی آمریکا از سوی واشنگتن تحت پیگرد است، طی تماسی ویدیویی به گفت‌وگو درباره این مساله پرداخت.

وی گفت: من واقعا تمایل دارم به سوئیس بازگردم چراکه بسیاری از خاطرات خوبی که دارم از ژنو است.

اسنودن در ادامه اظهاراتش با اشاره به شرایط مناسب اجتماعی و سیاسی این کشور عنوان کرد: به نظرم سوئیس یکی از بهترین گزینه‌های سیاسی موجود است چراکه تاریخی بی‌طرفانه دارد.

به گفته اسنودن، وی تاکنون از 21 کشور درخواست پناهندگی کرده که اکثر آنها در غرب و مرکز اروپا قرار دارند.

این مقاطعه‌کار آمریکایی با محکوم کردن دخالت دولت آمریکا درباره پاسخ این کشورها به درخواستش اظهار کرد: متاسفانه هیچ کشوری پاسخ مثبت نداده است.

این در حالی است که اسنودن بین سال‌های 2007 تا 2009 جهت شنود سیستم‌های ارتباطی از سوی آمریکا به ژنو فرستاده شده بود.

با این حال وی باز هم تاکید کرد تنها در صورتی به آمریکا بازخواهد گشت که در آنجا به صورت عادلانه محاکمه شود.

اسنودن در این باره افزود: من با وکلای مختلف در تلاشم تا ضمانت یک دادگاه عادلانه و قانونی را از سوی مقامات آمریکایی بگیرم اما متاسفانه وزارت دادگستری آمریکا تمایلی به این امر ندارد.

اسنودن در حال حاضر پناهنده روسیه است.

انتهای پیام

کد N758103