دیدار نماینده ارامنه تهران با رییس کمیسیون سیاست خارجی پارلمان لبنان

ايران,لبنان

کارن خانلری، نماینده ارامنه تهران که به منظور شرکت در ششمین اجلاس گفت‌وگوی ادیان اسلام و مسیحیت به لبنان سفر کرده است، با عبداللطیف الزین، رییس کمیسیون سیاست خارجی پارلمان لبنان ملاقات و مذاکره کرد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) طرفین در این دیدار که محمد فتحعلی، سفیر کشورمان در لبنان نیز حضور داشت درخصوص مسایل جاری منطقه و دو کشور بحث و تبادل نظر نمودند.

نماینده مجلس شورای اسلامی کشورمان طی این دیدار ابتدا گزارشی کوتاه از فعالیت‌ها و نتایج سفر خود به لبنان و دیدارش با علمای آشوری و قبطی را ارایه نمود و با اشاره به وضعیت ممتاز روابط حسنه جمهوری اسلامی ایران و لبنان خواستار همکاری بیشتر دو کشور در زمینه حل و فصل مشکلات و بحران‌های منطقه‌ای گردید.

وی با یادآوری تنوع جمعیتی قومی و مذهبی که در دو کشور وجود دارد و با ذکر این واقعیت که دو کشور الگوهایی از حسن همزیستی اقوام و پیروان ادیان مختلف در کنار همدیگر می‌باشند، خواستار استفاده بیشتر از ظرفیت‌های موجود برای همکاری در امور انساندوستانه و کمک‌رسانی به مردم صدمه دیده از بحران‌های جاری شد.

طرف لبنانی نیز در این دیدار ضمن ابراز خشنودی از حضور نماینده یکی از اقلیت‌های دینی ایرانی در پارلمان لبنان، با اشاره به وضعیت ریشه‌دار مناسبات دو کشور، اعلام داشت که لبنان همواره به این روابط افتخار کرده است.

وی با اشاره به اقدامات غیر انسانی تروریست‌ها در سوریه و عراق و لبنان، این گونه رفتارها را خارج از اعتقادات همه ادیان الهی دانسته و تاکید نمود که تکفیری‌ها نه به اسلام بلکه به هیچ دینی اعتقاد قبلی ندارند زیرا که اسلام و ادیان دیگر هیچ‌گاه اجازه سر بریدن و سوزاندن انسان‌ها را به تابعین خود نداده است لذا نباید این گروههای تروریستی "دولت اسلامی" نام برد و بهترین عنوان برای آنها "دولت تکفیری" است که البته آنها یک دولت خودخوانده و بدون جایگاه می‌باشند.

در پایان این دیدار نماینده مجلس شورای اسلامی با حضور در یک مصاحبه مطبوعاتی به سوالات مطروحه پاسخ و توضیحاتی را در خصوص وضعیت جامعه مسیحی در جمهوری اسلامی ایران ارائه و از حسن رفتار دولت و ملت مسلمان ایران با اقلیت‌های مذهبی ساکن در یک کشور اسلامی تقدیر کرد.

لازم به ذکر است قبل از این دیدار دکتر خانلری به اتفاق سفیر جمهوری اسلامی ایران جهت ابراز همدردی و محکومیت کشتار آشوری‌ها و قبطیان به دست تروریست‌های داعشی با رهبران مسیحی آشوری و قبطی لبنان دیدار و گفت‌وگو کرده بودند.

انتهای پیام

کد N758089