هشدار هاموند به روسیه/ تاکید آمریکا بر ادامه اعمال فشار به روسیه

وزیر خارجه انگلیس امروز (جمعه) اعلام کرد که اتحادیه اروپا در صورت نقض توافقنامه آتش‌بس مینسک تحریم‌های بیشتری را به سرعت علیه روسیه به علت دست داشتن در بحران اوکراین اعمال می‌کند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) به نقل از خبرگزاری رویترز، جدایی‌طلبان حامی روسیه و دولت کی‌یف از زمان توافقنامه صلح ماه گذشته که خواستار عقب‌نشینی از جبهه جنگ در شرق اوکراین شده بود، یکدیگر را به خشونت متهم می‌کنند.

"فیلیپ هاموند" وزیر خارجه انگلیس در کنفرانس خبری با همتاری لهستانی خود گفت: اتحادیه اروپا درخصوص تحریم‌ها تا زمان تعهد کامل به توافق نامه مینسک متحد خواهد ماند. در صورت تجاوز بیشتر روسیه یا عدم تعهد به توافقنامه مینسک ما تحریم‌های احتمالی بیشتری آماده می‌کنیم که به سرعت به اجرا در می‌آیند.

وی تاکید کرد که انگلیس برنامه فوری برای ارائه سلاح به کی‌یف ندارد اما هیچ گزینه‌ای را برای آینده حذف نخواهد کرد.

وزیر خارجه لهستان نیز در این کنفرانس خبری اعلام کرد که در صورت حمله جدید جدایی‌طلبان به شهر بندری ماریپول اعمال تحریم‌های جدید ممکن است.

از سوی دیگر یک مقام ارشد آمریکا نیز امروز (جمعه) تاکید کرد که واشنگتن فشارها علیه روسیه را از طریق تحریم‌های اقتصادی حفظ می‌کند تا این کشور را مجبور به تغییر رویکرد در قبال اوکراین کند.

آنتونی لینکن معاون وزیر خارجه آمریکا گفت: ما باید فشار کنونی را حفظ کنیم تا روسیه را مجبور به تغییر مسیر در قبال اوکراین کنیم.

وی تاکید کرد که اوکراین برای دفاع از خود نیازمند قدرت است و آمریکا حمایت نظامی غیرمرگبار برای این کشور فراهم می‌آورد که از جمله آن آموزش نیروها مانند مشارکت آمریکا – اوکراین در ماموریت‌ها در عراق و افغانستان است.

وی درخصوص امکان ارسال سلاح از سوی آمریکا به اوکراین گفت که به عقیده وی راه‌حل نظامی چاره کار نیست.

بلینکن تاکید کرد: ما بر این باوریم که اگر ما تکنولوژی دفاعی بیشتری برای اوکراین فراهم کنیم، روسیه دو، سه یا چهار برابر این میزان تلافی می‌کند.

انتهای پیام

کد N757570