دیدرا رنتزی و پوتین در مسکو/ تاکید ایتالیا بر نقش روسیه در حل بحران لیبی

نخست‌وزیر ایتالیا در جریان سفر به روسیه و دیدار با ولادیمیر پوتین تاکید کرد مسکو می تواند نقشی کلیدی در حل‌وفصل بحران لیبی ایفا کند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، به نقل از پایگاه فایننشال تایمز، "متئو رنتزی"، نخست‌وزیر ایتالیا پس از دیدار با "ولادیمیر پوتین"، رئیس جمهوری روسیه در کاخ کرملین گفت: نقش روسیه در حل و فصل بحران لیبی با توجه به سابقه و نقشی که این کشور در شورای امنیت سازمان ملل دارد، می تواند تعیین کننده باشد. ما نیاز به یک پاسخ قاطع بین‌المللی به این بحران داریم.

این اظهارات نخست‌وزیر ایتالیا در حالی مطرح می شوند که ساحل شمالی لیبی تا خاک ایتالیا تنها چند صد کیلومتر فاصله دارد و تروریستهای داعش اخیرا در ویدیویی که به منظور نشان دادن سر بریدن مسیحیان مصر در لیبی منتشر کردند هشدار دادند که در جنوب شهر رُم، پایتخت ایتالیا هستند.

همچنین هرج و مرج در لیبی سبب شده قاچاقچیان انسان بتوانند هزاران مهاجر را به خاک ایتالیا قاچاق کنند.

رنتزی در کنفرانس خبری مشترکی با پوتین در مسکو گفت،‌ اولویت جامعه بین الملل باید مبارزه با تروریسم و مبارزه با کسانی باشد که می خواهند ارزشهایی که جوامع ما بر اساس آنها بنا شده اند را از بین ببرند.

همچنین ولادیمیر پوتین نیز بعد از مذاکرات خود با نخست وزیر ایتالیا گفت، مسکو حامی اقدامات سازمان ملل درباره لیبی که وضعیت آن وخیم تر شده، است.

رنتزی همچنین در ابتدای مذاکرات خود با دیمیتری مدودف، نخست وزیر روسیه در مسکو تاکید کرد که هیچ جایگزینی برای راه حل سیاسی و دیپلماتیک برای بحران اوکراین وجود ندارد. رنتزی روز چهارشنبه پس از دیدار با پترو پوروشنکو، رئیس جمهوری اوکراین در شهر کی‌یف عازم مسکو شد. وی همچنین روی پلی در شهر مسکو که چند روز پیش "بوریس نمتسوف" در آنجا ترور شد، چند شاخه گل گذاشت.

رنتزی همچنین پس از دیدار با مدودف در مصاحبه خبرگزاری ایتارتاس روسیه تاکید کرد توافقنامه مینسک میان روسیه و اوکراین گامی رو به جلو است. وی افزود:‌همه ما باید به توافقنامه مینسک احترام بگذاریم. ما باید هر روز برای تحقق وعده ها و شرایط توافقنامه مینسک همکاری و تلاش کنیم.

در عین حال کرملین اعلام کرد، رنتزی در سفر به مسکو مساله خلبان زن اوکراینی که در زندان روسیه دست به اعتصاب غذا زده را مطرح نکرده است.

انتهای پیام

کد N757500