15 فعال جنبش پیراهن قرمزها در تایلند به زندان محکوم شدند

دادگاهی در تایلند 15 تن از اعضای جنبش مخالف پیراهن قرمزها را در ارتباط با حمله به کنفرانس سران مجمع کشورهای جنوب شرق آسیا(آ.سه.آن) در سال 2009 در این کشور به چهار سال زندان محکوم کرد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، حکم دادگاه شهر پاتایای تایلند که روز پنجشنبه صادر شد ضربه ای جدی به حامیان تاکسین شیناواترا، نخست وزیر سابق تایلند و جنبش اعتراضی آنها موسوم به "پیراهن قرمزها" به حساب می آید. تاکسین شیناواترا در سال 2006 پس از آنکه متهم به فساد مالی و بی احترامی به پادشاه تایلند شد،‌ با کودتای ارتش از قدرت سرنگون شد.

از جمله کسانی که در دادگاه روز پنجشنبه به زندان محکوم شدند،‌ دو تن از رهبران اصلی جنبش پیراهن قرمزها به نامهای "ووراچای هما"، قانونگذار سابق حامی تاکسین شیناواترا و "آریسمان پونگروانگرونگ"، خواننده سابق و فعال سیاسی فعلی هستند.

دو تن از این 15 عضو متهم شده جنبش پیراهن قرمزها در جلسه روز پنجشنبه دادگاه غایب بودند و مابقی متهمان نیز پس از آن که آزادی آنها به ثید وثیقه رد شد به زندان افتادند.

به گفته وکیل این متهمان، موکلان وی در ارتباط با اتهامات ایجاد ناآرامی، تحریک بیش از 10 تن به اقدامات خشونت آمیز یا تهدید به چنین اقداماتی و همچنین تجاوز به حریم خصوصی گناهکار شناخته شدند. ما امیدواریم که در سریع ترین زمان ممکن آنها را به قید وثیقه آزاد کنیم.

پس از آن که گروهی از حامیان جنبش پیراهن قرمزها در سال 2009 به هتل محل برگزاری کنفرانس سران اتحادیه کشورهای جنوب شرقی آسیا(آ.سه.آن)‌ در شهر پاتایای تایلند حمله کردند این نشست نا تمام ماند و پلیس تایلند مجبور شد رهبران حاضر در این کنفرانس را با هلی کوپتر از این هتل خارج کند. این معترضان که تعداد آنها به حدود 2000 نفر می رسید خواهان استعفای نخست وزیر وقت تایلند شدند.

انتهای پیام

کد N757257