فرانسه از آغاز کاهش نیروهای خود در جمهوری آفریقای مرکزی خبر داد

فرانسه اعلام کرد قصد دارد نخستین مرحله از کاهش نیروهای خود را در جمهوری آفریقای مرکزی به دنبال آغاز واگذاری مسوولیت‌های امنیتی به یک هیات 8500 نفری نیروهای حافظ صلح سازمان ملل در این کشور، به اجرا در آورد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری فرانسه، "ژیل ژارون"، سخنگوی ارتش فرانسه اظهار کرد: ما در روزهای آینده نخستین مرحله کاهش نیروهای خود را در آفریقای مرکزی به اجرا در آورده و تعداد نیروهای خود را در این کشور از 2000 نفر به 1700 نفر می‌رسانیم.

این در حالی است که عملیات فرانسه دراین کشور موسوم به عملیات "سانگاریس" حول دو منطقه یکی منطقه بین شهر بانگی، پایتخت آفریقای مرکزی و شهر مرکزی بامباری و همچنین منطقه دیگر در اطراف دو شهر "کاگا باندورو" و "ندله" در شمال این کشور مجددا سازماندهی خواهد شد.

قرار است هیات صلح‌بانان سازمان ملل در آفریقای مرکزی تحت عنوان نیروهای "مینوسکا" تقریبا همه مسوولیت‌های امنیتی را در شرق آفریقای مرکزی به عهده بگیرند.

به گفته ژارون، فرانسه به حمایت از نیروهای سازمان ملل در مبارزه با شبه‌نظامیان سلکای سابق در آفریقای مرکزی ادامه خواهد داد. شبه‌نظامیان سلکا در سال 2013 در جریان یک کودتا، فرانسوا بوزیزه، رییس جمهوری آفریقای مرکزی را سرنگون کرده و قدرت را به دست گرفتند. این کودتا موجب شد فرانسه در سال 2013 با چراغ سبز سازمان ملل در آفریقای مرکزی مداخله کند.

ژارون تاکید کرد که در جمهوری آفریقای مرکزی تا حد زیادی آرامش برقرار شده است.

وی افزود: از زمان بروز درگیری‌های خشونت‌آمیز در ماه فوریه میان نیروهای سازمان ملل و شبه‌نظامیان سلکا در شهر بریا، ما شاهد کاهش تنش‌ها و عقب‌نشینی هرچه بیشتر عناصر افراطی بوده‌ایم.

انتهای پیام

کد N757152