کری: توافق به نفع کشورهای عربی است

مذاکرات هسته ای, جان كري

وزیر خارجه آمریکا به کشورهای عربی اطمینان داد که توافق هسته‌ای با ایران به نفع آنها خواهد بود. وزیر خارجه عربستان سعودی نیز ضمن اعلام حمایت کشورهای حوزه خلیج فارس از مذاکرات بین‌المللی درباره مساله هسته‌ای ایران، نتوانست نگرانی خود را از توافق، پنهان کند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) به نقل از خبرگزاری رویترز، جان کری روز پنجشنبه در نشست خبری مشترک با سعود الفیصل همتای عربستانی‌اش در ریاض با بیان اینکه «آمریکا به دنبال توافق بزرگ با ایران نیست»، توافق هسته‌ای با ایران را به نفع کشورهای عربی دانست.


او در ادامه با طرح ادعایی مبنی بر آنچه که آن را نقش ایران در بی‌ثباتی سوریه، لبنان، عراق و یمن می‌خواند، گفت: آمریکا چشمان خود را روی این مساله نمی‌بندد.


سعود الفیصل نیز در این نشست اعلام کرد: کشورهای حوزه خلیج فارس از مذاکرات بین‌المللی درباره برنامه هسته‌ای ایران حمایت می‌کنند اما نگرانی‌هایی درباره نفوذ منطقه‌ای تهران دارند.


وزیر خارجه عربستان سعودی درباره جزئیات مذاکراتش با کری نیز گفت: آمریکا این تضمین را داده که روی فعالیت ایران در منطقه متمرکز شود.


او همچنین از فعالیت‌های ایران در عراق انتقاد کرد.


وزیر خارجه آمریکا اواخر روز چهارشنبه پس از مذاکرات هسته‌ای با محمدجواد ظریف در مونتروی سوئیس، برای گفت‌وگو با مقامات سعودی راهی عربستان شد و در ریاض با مقامات ارشد شش کشور عربی دیدار و گفت‌وگو کرد.


به گزارش ایسنا، اظهارات و ادعاهای کری و همتای سعودی‌اش مبنی بر مداخلات منطقه‌ای ایران در حالی بیان می‌شود که مقامات ایرانی بارها اعلام کرده‌اند که سیاست جمهوری اسلامی ایران بر مبنای عدم مداخله در امور داخلی کشورهای دیگر است.


انتهای پیام
کد N756994