هارف: به‌دنبال رابطه با ایران هستیم

سخنگوي وزارت خارجه آمريكا

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در پاسخ به سوالی با تاکید بر اینکه آمریکا خواهان روابط مختلف با ایران و ملت این کشور است، در عین حال گفت که «ما آشکارا اعلام می‌کنیم هرگونه توافق هسته‌ای با ایران به معنای روابط گرم، صمیمی و گسترده با این کشور نیست».

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت خارجه آمریکا، مری هارف در پاسخ به سوال خبرنگاری درباره وجود گزینه نظامی در صورت عدم پایبندی ایران به تعهداتش پس از دستیابی به توافق هسته‌ای تصریح کرد: ما همواره اعلام کرده‌ایم که اگر به توافق دست یابیم، هر دو طرف ملزم به پیروی از آن هستند و در این صورت می‌توانیم به صورت دیپلماتیک و صلح‌آمیز پیش برویم اما اگر به هر شکل عدم پایبندی به تعهدات پس از توافق مشاهده شود و در صورتی که ایران تلاش کند برخلاف تعهداتش تحت معاهده ان‌پی‌تی و دیگر اقدامات شفاف‌سازی رفتار کند، گزینه‌های دیگر مدنظر قرار می‌گیرد.

هارف گفت: گزینه نظامی روی میز مذاکره است اما در حال حاضر کنار گذاشته شده است.

وی اضافه کرد: اگر به توافق از طریق مذاکره دست یابیم، ایران و دیگر طرف‌ها تعهدات خود را اجرا می‌کنند و ما نیز متعهد خواهیم بود. قطعا ترجیح ما این است و در این صورت دیگر نیازی به هیچ‌گونه اقدام نظامی نیست.

وی همچنین در ادامه اظهاراتش مدعی شد: با توجه به وجود مسائل حقوق بشر و حمایت ایران از حکومت سوریه و حزب‌الله اگرچه ما فریاد نمی‌زنیم و در عموم به صورت خصمانه اعلام نمی‌کنیم اما مخالف شدید این اقدامات ایران هستیم.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا با بیان اینکه «دستیابی به توافق، یک اتفاق خوب است اما این بدان‌معنا نیست که در همه مسائل دیگر پس از توافق بلافاصله روابطمان با ایران تغییر کند»، تاکید کرد: اگر به توافق دست یابیم نوعی بهبود روابط انجام می‌گیرد اما این به معنای صمیمیت نیست.

هارف افزود: همان‌گونه که ر‌ئیس‌جمهور آمریکا اعلام کرده است، ما خواهان روابط مختلفی با ایران و مردم این کشور هستیم اما آشکارا اعلام می‌کنیم که هرگونه توافق هسته‌ای به معنای روابط گرم و گسترده نیست. همه تحریم‌ها درباره حقوق بشر، حمایت از حزب‌الله و دیگر مسائل باقی خواهد ماند. ما فشارها را در حوزه‌های دیگر ادامه می‌دهیم و توافق هسته‌ای یک پاداش و جایزه نیست.

وی درباره نگرانی صهیونیست‌ها از توافق هسته‌ای با ایران نیز ادعا کرد: ما در سطح کارشناسی، خصوصی و سیاسی، نگرانی‌های اسرائیلی‌ها را برطرف می‌کنیم.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا همچنین اظهار کرد: همه اعضای 1+5،‌ شرکای ما در جهان و منطقه هر بار که با وزیر خارجه صحبت می‌کنند، حمایت خود را از مذاکرات نشان می‌دهند. بر همین مبنا باید گفت که اعضای 1+5 به صورت واحد و متحد عمل می‌کنند و همگی در یک موضع قرار دارند.

وی در پاسخ به سوال دیگری، درباره محتوای تفاهم سیاسی مورد نظر میان ایران و 1+5 اظهار بی‌اطلاعی کرد.

هارف همچنین در پاسخ به سوالی درباره برگزاری مذاکرات در ایام تعطیلات نوروز گفت: هنوز برنامه مذاکرات مشخص نشده است و تنها مذاکرات در سطح مدیران سیاسی ادامه خواهد یافت.

انتهای پیام
کد N756978