ابوطالبی:

بعید است ایران و آمریکا فعلا از دیوار بی‌اعتمادی عبور کنند

ابوطالبی,ايران و آمريكا

معاون سیاسی دفتر رئیس‌جمهور گفت: مذاکرات ما بر اعتماد استوار نیست، بلکه گامی برای حصول اعتماد است.

به گزارش گروه دریافت خبر خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، حمید ابوطالبی در مطلبی در صفحه شخصی خود در توئیتر نسبت به پاسخ باراک اوباما به اظهارات نمایشی نتانیاهو در کنگره آمریکا واکنش نشان داد و گفت: بعید است ایران و آمریکا فعلا از دیوار بی‌اعتمادی عبور کنند.

ابوطالبی با اشاره به مصاحبه آقای اوباما پس از سخنرانی نخست وزیر رژیم صهیونیستی در کنگره آمریکا نوشت: اوباما ساعاتی پس از جلسه تئاترگونه کنگره، که اشک عاقلان در آمریکا را درآورد، به مطالب آن پرداخت و در سه محور نکاتی را عنوان کرد.

از نگاه معاون سیاسی دفتر رئیس‌جمهوری سه محور اصلی سخنان رئیس‌جمهوری آمریکا در پاسخ به نتانیاهو از این قرار است:

نخست: اوباما تصدیق کرد که تحریم‌ها ایران را از برنامه‌هایش بازنداشته است و نخواهد داشت؛ این نکته مثبتی است.

دوم: اوباما گفت که اقدام نظامی در جلوگیری از برنامه هسته‌ای ایران موفق نخواهد بود؛ این هم سخن عاقلانه‌ای است.

سوم: رئیس‌جمهور آمریکا گفت که تنها راه حل مسئله هسته‌ای ایران را مذاکره می‌داند؛ این نیز مطلب قابل توجهی است.

ابوطالبی سپس با تکیه بر این سه محور در مصاحبه اوباما نوشته است: اگر این سخنان، محور تصمیمات در واشنگتن باشد؛ آنگاه به راحتی می‌توان به توافق رسید. چرا که این حداقلِ عقلانیتِ لازم برای پیشرفت و موفقیت در مذاکرات است.‌

معاون سیاسی دفتر رئیس‌جمهور در ادامه با بیان این‌که «باراک اوباما گفته است به ایران اعتماد ندارد» نوشت: ایشان درست می‌گوید؛ زیرا در ایران هم از فاجعه کودتای 28مرداد تا امروزهیچ کس نمی‌تواند به آمریکا اعتماد کند.

او در ادامه تاکید کرده است: به همین دلیل، مذاکرات ما بر اعتماد استوار نیست؛ بلکه گامی برای حصول اعتماد است و از این رو بعید است بتوان پنداشت که طرفین از این دیوار بی اعتمادی فعلا عبور کنند.

ابوطالبی به اعتماد جهان اسلام به ایران نیز اشاره کرده و نوشته است: اینکه جهان اسلام تا این حد به ایران اعتماد دارد؛ نشانگر قدرت ایران است. اگرچه این روابط علیه هیچ کس نیست. لذا اعتماد به معنای بی ثبات سازی نیست.

معاون سیاسی دفتر رئیس‌جمهور در پایان اعتماد به ایران را فراتر از جهان اسلام دانسته و می‌نویسد: تصویب قطعنامه مبارزه با خشونت و تروریسم (Wave)در سازمان ملل هم نشان داد که تمام کشورهای جهان با این اتهامات سخیفی که علیه ایران مطرح شده، مخالف بوده و تصویب این قطعنامه نشان می‌دهد که آنها تا چه حد، برخلاف آمریکا، به ایران اعتماد دارند.

انتهای پیام

کد N756611