سخنگوی وزارت خارجه آمریکا: توافق با ایران به معنی گرم شدن روابط دو کشور نیست

ایران و آمریکا

تسنیم نوشت:

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا بار دیگر تهدید نظامی علیه کشورمان را تکرار کرد وگفت: اگر هرگونه مغایرتی باشد و یا بعد از توافق ایران خلاف تعهداتش به ان پی‌تی عمل کند ما مطمئنا در آن مرحله همه گزینه‌ها را برای واکنش حفظ می‌کنیم.

به نقل از پایگاه اطلاع رسانی وزارت خارجه آمریکا، ماری هارف در نشست خبری با خبرنگاران گفت توافق هسته ای با ایران به معنای گرم شدن روابط دو کشور نیست.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا بار دیگر تهدید نظامی علیه کشورمان را تکرار کرد و گفت: اگر هرگونه مغایرتی باشد و یا بعد از توافق ایران علیه تعهداتش طبق ان پی‌تی عمل کند ما مطمئنا در آن مرحله همه گزینه‌ها را برای واکنش حفظ می‌کنیم.

او گفت: اگر ما به توافقی با ایران برسیم و آنها و ما به همه تعهدات خود عمل کنیم، که البته این گزینه مطلوب است، مطمئنا نیازی به نوعی (واکنش) نظامی نیست.

ماری هارف در ادامه کفت توافق هسته ای به معنای بهبود روابط دو کشور نیست، چرا که بهبود روابط نیازمند گرم شدن روابط و اینکه ما نگرانی جدی درباره حقوق بشر، تروریسم، سوریه، حزب الله است، اما تفکر ما درباره اینها به شدت با ایران اختلاف نظر داریم.

او گفت: توافق احتمالی هسته ای چیز خوبی خواهد بود اگر مانع از دستیابی ایران به سلاح هسته ای باشد، اما آن به معنای این نیست که در همه موضوعات دیگر روابط ما با ایران دفعتا تغییر کند.

ماری هارف ادامه داد که نمی توانم پیش بینی کنم طی 2، 5 یا 10 سال آینده چه اتفاقی می افتد. رئیس جمهور مجزا از مذاکرات هسته ای ، بارها گفته است که روزی ما تمایل به روابط متفاوتی با ایران و مردم ایران هستیم. اما صراحتا بگویم که ما بهبود روابط را به توافق هسته ای گره نزده ایم.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا همچنین در پاسخ به سوال خبرنگاران درباره سخنرانی روز گذشته بنیامین نتانیاهو در کنگره گفت: سخنرانی وی غیرواقع بینانه و بدون ارائه ایده و راهکار بود. وی تاکید کرد گزینه غنی سازی صفر به هیچ وجه واقع بینانه نیست، هیچ مذاکره کننده ای،‌ نه ایران و نه هیچ کارشناس هسته‌ای این گزینه را واقع بینانه نمی داند.

او گفت: مطمئنا توافق هسته ای پاداش به ایران نیست و همه رفتارهای بی ثبات ساز دیگر ایران تحت تحریم باقی خواهند ماند. تحریم های حقوق بشری؛ تروریسم، حمایت از حزب الله، موشک های بالستیک پا برجاست. در این موضوعات بر ایران فشار وارد خواهیم کرد.

ماری هارف گفت ما با هیچ چیز جز یک توافق خوب که خطوط قرمز ما را تامین کند موافقت نخواهیم کرد.


23231

 

کد N756559