تماس تلفنی بان کی‌مون و جو بایدن با العبادی و تاکید بر حمایت از عراق

سیاسی

دبیرکل سازمان ملل و معاون رئیس جمهور آمریکا در تماس‌های تلفنی با نخست‌وزیر عراق، اوضاع سیاسی-امنیتی و شرایط حقوق بشر این کشور را بررسی و از تلاش‌های بغداد در مبارزه با تروریسم و آزاد سازی مناطق تحت اشغال داعش تقدیر کردند.

دبیرکل سازمان ملل و معاون رئیس جمهور آمریکا در تماس‌های تلفنی با نخست‌وزیر عراق، اوضاع سیاسی-امنیتی و شرایط حقوق بشر این کشور را بررسی و از تلاش‌های بغداد در مبارزه با تروریسم و آزاد سازی مناطق تحت اشغال داعش تقدیر کردند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) به نقل از پایگاه اینترنتی شبکه سومریه نیوز، بان کی مون، دبیر کل سازمان ملل در جریان این تماس از تلاش‌های دولت عراق در حمایت از غیرنظامیان و تسهیل کمک‌رسانی به ساکنان محلی و توجه و رسیدگی به مناطق آزاد شده استقبال و حمایت خود را از تلاش‌های العبادی در تحقق آشتی ملی و مشارکت تمامی گروه‌های عراقی در دولت اعلام کرد.

وی گفت: سازمان ملل از عراق به منظور آبادسازی مناطق آزاد شده از اشغال تروریست‌های داعش حمایت می‌کند.

دبیر کل سازمان ملل همچنین با اشاره به تخریب آثار باستانی عراق توسط تروریست‌های داعش گفت: این سازمان مساله انهدام و قاچاق آثار باستانی عراق را پیگیری می‌کند زیرا این آثار برای تمامی بشریت است.

حیدر العبادی نیز تصریح کرد: اوضاع امنیتی و نظامی در عملیات آزادسازی استان صلاح‌الدین و غرب الانبار بهتر از آنچه که انتظار می‌رفت پیش می‌رود و دستورات لازم به منظور احترام به حقوق بشر و محافظت از دارایی‌های شهروندان در استان صلاح‌الدین صادر شده است.

وی تاکید کرد: دولت کمیته‌ای را از مجموع وزارتخانه‌ها تشکیل داده است تا روند ارائه خدمات اساسی از جمله آب، برق، امور بهداشتی و محافظت از بخش‌های آسیب دیده را پیگیری کند. وی در همین حال از حمایت سازمان ملل از عراق قدردانی و ابراز امیدواری کرد این حمایت‌ها در مرحله آینده بیشتر شود.

برخی گروه‌های سیاسی سنی و عشایر عراق نگران انتقام‌جویی داوطلب‌های مردمی از ساکنان سنی استان صلاح‌الدین هستند. داوطلب‌های مردمی عمدتا از شبه نظامیان شیعه تشکیل شده‌اند. اخیرا برخی گروه‌ها با اهداف مشخص به این نیروها پیوسته‌اند که اقداماتی را علیه ساکنان محلی مناطق آزاد شده انجام داده‌اند.

از سوی دیگر جو بایدن، معاون رئیس‌جمهوری آمریکا در تماس تلفنی با حیدر العبادی، نخست‌وزیر عراق با وی درخصوص روند عملیات امنیتی و نظامی در استان صلاح‌الدین و غرب الانبار و همچنین اوضاع کنونی این کشور گفت‌وگو کردند.

در جریان این گفت‌وگو بایدن با اشاره به اینکه آمریکا حمایت‌های تسلیحاتی بیشتری را به نیروهای عراقی ارائه خواهد کرد، موفقیت دولت بغداد در آزادسازی استان صلاح‌الدین از سیطره داعش و همچنین تلاش نیروهای مسلح را برای بیرون راندن تروریست‌ها از الانبار، ستود.

وی تصریح کرد: واشنگتن تلاش‌های دولت عراق را در مبارزه با تروریسم و اهمیت آمادگی برای آزادسازی موصل و استان الانبار تایید می‌کند.

العبادی نیز به بایدن گفت: همبستگی میان گروه‌های مردمی عراق در جنگ علیه تروریست‌های داعش تاثیر مثبتی را در آزادسازی مناطق اشغالی خواهد داشت.

وی افزود: روند پیشروی نیروهای امنیتی عراق در صلاح‌الدین و سامرا به سرعت ادامه پیدا می‌کند.

انتهای پیام

کد N756459