دمپسی از امکان اعزام نیروی زمینی به سوریه سخن گفت

سیاسی

رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا از امکان اعزام یگان‌های ویژه‌ای از نیروهای زمینی آمریکا به سوریه و عراق برای پشتیبانی از مخالفان "میانه‌رو" سوری یا ارتش عراق سخن گفت.

رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا از امکان اعزام یگان‌های ویژه‌ای از نیروهای زمینی آمریکا به سوریه و عراق برای پشتیبانی از مخالفان "میانه‌رو" سوری یا ارتش عراق سخن گفت.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) به نقل از شبکه اسکای نیوز عربی، ژنرال مارتین دمپسی، رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا در مقابل کمیته نیروهای مسلح سنا گفت: اگر فرماندهان میدانی ما از من یا وزیر دفاع بخواهند تا نیروهای ویژه خود را برای پشتیبانی از ارتش عراقی و یا مخالفان "میانه‌رو" سوری که تحت آموزش ارتش آمریکا قرار می‌گیرند، اعزام کنیم و ما ببینیم این اقدام برای تحقق اهداف ما امری ضروری است در آن صورت از رئیس‌جمهوری می‌خواهیم که اجازه این اقدام را صادر کند.

این سخنان دمپسی درحالی مطرح می‌شود که مسئولان پنتاگون سخنان وی را از لحاظ نظامی کم اهمیت خوانده‌ واعلام کردند که دمپسی موضع خود در قبال سوریه را تغییر نداده است. دمپسی پیشتر تاکید کرده بود که ارسال نیروی زمینی آمریکا به سوریه منتفی است مگر اینکه این اعزام نیرو برای نجات خلبانان امریکایی باشد که هواپیمای آنها در سوریه سقوط کند.

منابع مذکور می‌گویند که سخنان ژنرال دمپسی درمورد سوریه تنها در حد فرضیه‌ است چراکه آموزش نظامی مخالفان میانه‌رو سوریه توسط ارتش آمریکا هنوز آغاز نشده است.

گرچه سخنان دمپسی تنها در حد فرضیه باقی مانده اما از تمایل و نقشه‌ فرماندهان پنتاگون برای ارسال نیرو به سوریه پرده بر می‌دارد چراکه واشنگتن دیگر از اینکه شبه نظامیان مخالف سوری بتوانند اقدام موثری علیه دولت و ارتش سوریه انجام دهند، ناامید شده است.

پیشتر پنتاگون اعلام کرده بود که آموزش نظامی «مخالفان میانه‌رو سوریه» طی چهار یا شش هفته آتی آغاز خواهد شد. صدها کارشناس و نیروهای رزمی ارتش آمریکا هم‌اکنون در عراق مستقر هستند.

انتهای پیام

کد N756431