قاتل جوان سیاهپوست آمریکایی محاکمه نمی‌شود!

سیاسی

وزارت دادگستری آمریکا اعلام کرده است افسر پلیسی را که یک جوان سیاهپوست غیرمسلح را تابستان گذشته در شهر فرگوسن در ایالت میسوری آمریکا کشت، دادگاهی نمی‌کند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) این وزارتخانه در عین حال اداره پلیس این شهر را به خاطر استفاده بیش از حد از خشونت علیه سیاهپوستان این شهر مقصر شناخته است.

مایکل براون، جوان سیاهپوست آمریکایی در تابستان ۲۰۱۴ به دست یکی از ماموران پلیس فرگوسن کشته شد. در پی آن حادثه هیات منصفه دادگاهی در ایالت میسوری آمریکا تصمیم گرفت علیه این افسر پلیس اعلام جرم نکند.

بعد از اعلام تصمیم هیات منصفه، اعتراض‌ها در این شهر و سایر نقاط آمریکا آغاز شد و به سرعت به خشونت کشیده شد.

باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا بعد از اعلام تصمیم هیات منصفه گفته بود اینکه عده‌ای از این تصمیم خشمگین شوند، قابل درک است، اما از معترضان خواست که بدون خشونت اعتراض کنند.

وزارت دادگستری آمریکا سپس تحقیقات جداگانه‌ای را درباره رعایت حقوق مدنی شهروندان از سوی این اداره پلیس آغاز کرد.

اکنون اریک هولدر، دادستان کل آمریکا می‌گوید این وزارتخانه شواهدی پیدا نکرده که ادعای "دارن ویلسون" افسر پلیس را رد کند.

دارن ویلسون گفته بود از ترس جانش به مقتول شلیک کرده است.

وزارت دادگستری آمریکا در عین حال اداره پلیس شهر فرگوسن را به خاطر رفتار جانبدارانه نژادی و استفاده از خشونت بیش از حد علیه شهروندان سیاهپوست مسئول دانسته است.

اریک هولدر دادستان کل آمریکا می‌گوید تحقیق این وزارتخانه جامع و مستقل بوده است.

او گفته است این وزارتخانه برای از بین بردن تعصب نژادی در اداره پلیس فرگوسن و سایر نقاط آمریکا تلاش خواهد کرد.

با این حال تحقیقات وزارت دادگستری آمریکا فاش کرد که "الگوهای جانبدارانه" بسیاری در اداره پلیس فرگوسن میسوری وجود دارد و افسران مرتبا و جانبدارانه علیه سیاهپوستان تبعیض قائل می‌شوند، احضاریه‌های بی‌اهمیت صادر می‌کنند و ایست‌های بازرسی بی‌پایه و اساس می‌گذارند.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، در گزارشی که طبق گفته مقام‌های شهر فرگوسن نتیجه یک ماه تحقیقات در اداره پلیس فرگوسن است، شرح رفتارهای تبعیض‌آمیز پلیس فرگوسن در سیستم قضایی کیفری این شهر ذکر شده است و در آن جزئیات از همان لحظه اول رویارویی افسران با سیاهپوستان تا زمان رفتار آنها در دادگاه‌ها و زندان شرح داده شده است.

مقام‌های اجرای قانون فدرال بدون آنکه نامی از خود بگویند به تشریح موارد رویت شده پرداختند چراکه پیش از انتشار گزارش، مجاز به صحبت کردن نیستند.

چنانچه مقام‌های شهر یافته‌های این گزارش را بپذیرند، ممکن است گزارش مذکور نقشه راهی را به سوی تغییرات چشمگیر در اداره پلیس فرگوسن بگشاید. تحقیقات فدرالی پیشین از اداره پلیس محلی زمینه بازنگری کلی در روند اقدامات پلیس از جمله در ایست‌های بازرسی و استفاده از سلاح را فراهم کرد.

وزارت دادگستری آمریکا این حق را دارد که ادارات پلیسی را که در مقابل تغییرات مقاومت می‌کنند، تحت پیگرد قرار دهد.

دولت فدرال فرگوسن با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد که مقام‌های وزارت دادگستری یک نسخه از گزارش مذکور را به شهردار، رئیس پلیس، دادستان و سایر مقام‌های مرتبط ارائه کرده است.

این تحقیقات که چندین هفته پس از کشته شدن مایکل براون 18 ساله در اوت گذشته آغاز شد، در حالی منتشر می‌شود که اریک هولدر، دادستان کل آمریکا پس از شش سال فعالیت در حال کناره‌گیری از مقام خود است.

یافته تحقیقات بر پایه مصاحبه با مقام‌های پلیس و ساکنان است و بیش از 35 هزار صفحه از گزارش‌های پلیس و تحلیل گزارش‌های به دست آمده از بازداشتی‌ها، جست‌وجوی افراد و ایست‌های بازرسی را شامل می‌شود.

مقام‌های فدرال به این نتیجه رسیدند که از سال 2012 تا 2014 سیاهپوستان دو برابر سفیدپوستان در ایست‌های بازرسی متوقف شده‌اند.

این در حالی است که احتمال حمل قاچاق مواد مخدر در آنها 26 درصد کمتر است. طبق آن شانس اینکه پرونده سیاهپوستان به دست قاضی دادگاه شهر حل و فصل شود 68 درصد کمتر از دیگران است و از آوریل تا سپتامبر گذشته، 95 درصد از افرادی که بیش از دو روز در زندان شهر بوده‌اند، سیاهپوست بودند.

در پرونده‌هایی که پلیس به استفاده از زور متهم است، 88 درصد افراد سیاهپوست بودند و 14 قربانی گازگرفتگی سگ‌ها برای اطلاعات نژادی که در دسترس بوده، همگی قربانیان سیاهپوست بودند.

انتهای پیام

کد N756291