نجفی: افشاگری مامور اطلاعاتی آمریکا جعلی بودن اسناد ارایه شده به آژانس را نشان می دهد

نماینده دائم ایران در آژانس گفت که افشاگری دستکاری شواهد و اسناد مطرح در "ابعاد نظامی احتمالی" درباره برنامه هسته ای ایران در دادگاه یک مامور اطلاعاتی آمریکا، نشاندهنده درستی اظهارات ایران است و ثابت می‌کند که همه اطلاعات و اسناد ارائه شده به آژانس در این باره جعلی و ساختگی هستند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) رضا نجفی نماینده دائم ایران در آژانس بین المللی انرژی اتمی روز چهارشنبه در سخنرانی خود در نشست فصلی شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی اعلام کرد که آژانس با صرف صدور یک بیانیه ساده دایر بر این که علاقه ای به بازدید از یک سایت مشخص ندارد، نمی‌تواند بر اشتباه خود در زمینه گنجاندن ادعاهای بی پایه در گزارش خویش سرپوش بگذارد.

نجفی انجام کلیه تعهدات ایران طبق برنامه اقدام مشترک ژنو را که به تایید آژانس هم رسیده ‌است، نمایان‌گر اراده قوی و حسن نیت ایران برای تحقق موافقت نامه هایی این چنین دانست و گفت که با وجود پیچیدگی موضوعات، تا این زمان در مسیر رسیدن به یک راه حل جامع بلند مدت پیشرفتی مطلوب و اساسی داشته‌ایم.

وی مفاد گزارش اخیر مدیرکل آژانس را دلیل روشنی بر اثبات شفافیت کامل برنامه هسته‌ای صلح‌آمیز ایران بیان کرد.

نماینده ایران در آژانس بین المللی انرژی اتمی در همین زمینه با سودمند خواندن دیدارهای اخیر ظریف وزیر امور خارجه و اقای عراقچی معاون وی با مدیرکل آژانس افزود که این دیدارها به درک متقابل بهتر طرفین کمک کرد.

نجفی ضمن اعلام آمادگی ایران برای ادامه همکاری با آژانس به منظور روشن ساختن ابهامات و مسایل باقی مانده و تسریع روند کار اظهار داشت که توافق شده تا هیأتی از آژانس به منظور ادامه مذاکرات فنی دو جانبه در تاریخ 9 مارس (18 اسفند) به جمهوری اسلامی ایران عزیمت کند.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با ابراز تأسف از تکرار برخی ادعاهای بی پایه و ساختگی در گزارش اخیر مدیرکل آژانس و موضع گیری ایران علیه آنها گفت که افشاگری اخیر پیرامون دستکاری شواهد و اسناد مطرح در زمینه به اصطلاح "ابعاد نظامی احتمالی" برنامه هسته ای صلح آمیز ایران، گواهی بر درستی اظهارات ایران است و ثابت می‌کند که همه اطلاعات و اسناد ارائه شده به آژانس در این باره جعلی و ساختگی هستند.

نماینده دائم ایران در آژانس تأکید کرد: کل اسناد طبقه بندی شده‌ای که در جریان محاکمه یک عضو سابق سازمان اطلاعاتی آمریکا (سیا) در یکی از دادگاه‌های این کشور مطرح شده است باید برای بررسی بیشتر در اختیار آژانس قرار گیرد و علاوه بر آن، دسترسی آژانس به کلیه کارکنان درگیر در امر ساخت اسناد جعلی علیه ایران باید تضمین گردد.

نجفی با تذکر این که نفس ارسال نقشه سلاح‌های هسته‌ای حتی نسخه جعلی و مخدوش آن توسط یک عضو آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به هر عضو دیگر آن، موضوعی بسیار جدی است گفت: انتظار این است که آژانس از کشور فرستنده این اسناد جعلی بخواهد تا توضیحات لازم و نیز نسخه‌های اصلی نقشه های مزبور را به منظور بررسی بیشتر آنها در اختیار بازرسان آن قرار بدهد.

وی در ادامه ضمن تصریح بر این که ایران بارها ادعاهای مربوط به فعالیت های هسته‌ای غیرمجاز از جمله قصه مریوان را کذب و بی اساس خوانده‌ است گفت: طرف ایرانی همچنان در انتظار واکنش طرف‌های مربوطه به پیشنهاد سخاوتمندانه آن در مورد بازدید از سایت ادعایی مریوان است.

نجفی در عین حال تأکید کرد: از آنجا که این ادعا یک قصه ساختگی آشکار است، اطمینان داریم که کسانی که اطلاعات نادرست را در اختیار آژانس گذاشته اند قادر نیستند محل دقیق بازدید احتمالی را مشخص کنند.

او افزود که از دولت‌های عضو انتظار می‌رود از کشورهایی که این گونه اطلاعات جعلی را به آژانس ارائه داده‌اند بخواهند تا قبول مسئولیت کرده و نسبت به جبران خسارات ناشی از این گونه اعمال خود اقدام کنند.

نماینده ایران در آژانس هم چنین مراتب قدردانی هیأت ایرانی را از حمایت اکثریت قاطع دولت‌های عضو آژانس از روند دیپلماتیک جاری و اجرای برنامه اقدام مشترک ژنو اعلام کرد.

انتهای پیام

کد N756156