ردپای سیاستمداران برزیلی در بزرگترین پرونده فساد کشور

سیاسی

تحقیقات درباره بزرگترین رسوایی فساد تاریخ برزیل با درخواست دادستان‌ کل این کشور وارد مرحله جدیدی شده و ابعاد تازه‌ای پیدا کرده است. انتظار می‌رود اکثر متهمان این پرونده شخصیت‌های برجسته سیاسی باشند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، به گفته بازپرس این پرونده که کمپانی دولتی نفت برزیل نیز در آن دست دارد، بخشی از مبالغی که به نام این کمپانی گرفته شده به صندوق‌ حزب حاکم "کارگران" ریخته می‌شد. دادگاه رسیدگی به تخلفات مالی برزیل تحقیقات جدیدی را درباره 54 تن از متهمان این پرونده آغاز کرده است.

پیش از این بازرسان فدرال تنها درباره فعالیت‌های کمپانی مختلف تحقیق می‌کردند اما روز سه شنبه دادستان کل برزیل برخی سیاستمداران را در این فساد خطاب قرار داد؛ سیاستمدارانی که به نظر می‌رسد به حلقه نزدیکان دیلما روسف، رئیس جمهور برزیل که خود پیشتر رئیس این شرکت دولتی نفتی بوده، تعلق دارند.

با این حال روسف که از او به صورت مستقیم به عنوان متهم این پرونده نام برده نشده است، هرگونه خطا از جانب خود را رد واز این تحقیقات به عنوان تلاشی برای از بین بردن فساد در برزیل استقبال کرده است. با این وجود میزان محبوبیت او از زمان آغاز دور دوم ریاست جمهوری‌اش کاهش یافته است.

دادستان کل برزیل برای آغاز تحقیقات درباره نمایندگان کنگره و شخصیت‌های برجسته سیاسی حوزه اجرایی نیازمند مجوز دادگاه عالی است. انتظار می‌رود طی روزهای آتی دادگاه مذکور به دادستان‌ کل برای انجام تحقیقات چراغ سبز نشان دهد. با این حال اسامی افرادی که قرار است مورد بررسی قرار گیرند هنوز منتشر نشده است.

انتهای پیام

کد N755956