رییس دادگستری استان تهران:

اگر در رسیدگی فصل خصومت نباشد، ارزشی ندارد

سیاسی

گردهمایی معاونین امور مساجد و روحانیون اعضاء شوراهای حل اختلاف استان تهران با حضور رئیس دادگستری استان تهران، رئیس مرکز شوراهای حل اختلاف قوه قضائیه و سرپرست شوراهای حل اختلاف استان تهران و جمع کثیری از روحانیون شاغل در این نهاد مردمی برگزار شد.

گردهمایی معاونین امور مساجد و روحانیون اعضاء شوراهای حل اختلاف استان تهران با حضور رئیس دادگستری استان تهران، رئیس مرکز شوراهای حل اختلاف قوه قضائیه و سرپرست شوراهای حل اختلاف استان تهران و جمع کثیری از روحانیون شاغل در این نهاد مردمی برگزار شد.

به گزارش گروه دریافت خبر خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، غلامحسین اسماعیلی ضمن تسلیت ایام شهادت صدیقه کبری (ص) به محضر حضرت ولی عصر (عج) و نایب بر حقش مقام معظم رهبری و تمامی شیعیان و محبین خاندان عصمت و طهارت (ع)، اظهار کرد: شوراهای حل اختلاف در دو حوزه متفاوت آثار و برکات فراوانی داشته است. ابتدا در دستگاه قضایی و دادگستری‌های سراسر کشور و کمکی که این نهاد مقدس به مراجع قضایی فوق می‌کند و دیگری نقشی که در جامعه برای مردم و شهروندان ایفا می‌کند.

وی ادامه داد: همه می‌دانیم که شوراها توانستند به میزان قابل توجهی فشار کار و تراکم پرونده‌ها در محاکم قضایی را کاهش دهند و دیگر آنکه این خدمات ارزشمند را از طریق صلح و سازش به جامعه ارائه کنند.

اسماعیلی با بیان این‌که ما بر این باوریم که شوراهای حل اختلاف در کنار وظیفه مهمی که بر عهده دارند توانسته کمک شایسته‌ای به قوه قضائیه بنماید، افزود: وجه غالب کار شوراهای حل اختلاف باید در عرصه صلح و سازش باشد و هرچه در این مسیر بیشتر تلاش کنیم به اهداف واقعی شوراها نزدیک‌تر خواهیم شد و شخصاً بعنوان یک خدمتگزار اعتقاد دارم که در شوراها روحانیت معظم، پرچمداران و سفیران صلح و سازش در جامعه اسلامی به شمار می‌روند و ما تاکید داریم همه شوراها نیازمند افرادی هستند که از درون مجموعه پیام و رسالت خطیر و حساس شوراها را به جامعه اسلامی منتقل کنند و این هم در حال حاضر بر دوش شما روحانیت معظم قرار داده شده تا با این حضور پربرکت و ارزشمند ان‌شاءالله شاهد گسترش صلح و سازش در جامعه باشیم.

وی با اشاره به این‌که انتظار این است که وقتی در واحد قضایی یا شوراهای حل اختلاف در برخی شعب، روحانی حضور داشته باشد اصحاب پرونده اصرار داشته باشند که آن عزیز روحانی به پرونده آنها رسیدگی کند و عملکرد روحانیون نماد و الگوی مناسبی برای سایر شعب باشد و به‌دنبال آن بتوانیم این رویه را به سایر بخش‌ها و نهادهای جامعه که افتخار این همکاری نصیب آنها شده آموزش دهیم.

رئیس کل دادگستری استان تهران عملکرد خوب شوراهای حل اختلاف را دلیلی بر کارآمدی نظام اسلامی برشمرد و متذکر شد: تفاوت ماهوی کیفیت رسیدگی که با محوریت اهل علم و روحانیت اداره می‌شود با سایر شوراها در خصوص صلح و سازش نشانه، دلیل و برهان قاطعی است بر کارآمدی نظام اسلامی که می‌توان این استعداد و ظرفیت را بعد از بهره‌برداری در جامعه اسلامی‌مان حتی به‌عنوان یک پدیده متمایز و به‌عنوان یک سند محکم به جامعه بین‌المللی و جهانیان نیز ارائه داد و امیدداریم شما بزرگواران بیش از گذشته در این مسیر گام برداشته و موفق باشید.

وی با اشاره به تراکم پرونده‌ها در محاکم دادگستری، خاطرنشان کرد: ما در دادگستری بیشتر مجبور به رسیدگی به پرونده‌ها هستیم، در صورتی که اعتقاد دارم وظیفه دادگستری تنها رسیدگی نبوده و وظیفه اصلی آن فصل خصومت و اجرای عدالت می‌باشد،‌ چرا که اگر در رسیدگی فصل خصومت نباشد، ارزشی ندارد و باعث می‌شود که با صدور یک حکم، خصومت‌ها به‌صورت تصاعدی افزایش یابد و باید بر این مهم توجه داشت که فصل خصومت‌ها باعث می‌شود در یک موضوع از ایجاد و تشکیل ده‌ها پرونده موازی دیگر جلوگیری به‌عمل آید.

اسماعیلی در خاتمه سخنان خود به انتظارات بحق از شوراهای حل اختلاف پرداخت و بیان کرد: با توجه به قابلیت‌های بالای شوراهای حل اختلاف باید در حد نصاب مالی و سقف آن در خصوص ایجاد صلح و سازش بین طرفین برداشته شود و ثانیاً از شوراهای حل اختلاف انتظار داریم که در بالا بردن آمار صلح و سازش و همچنین کاهش اطاله دادرسی و تسریع در دادرسی تلاش مضاعفی داشته باشند و این جزء سیاست‌ها و مطالبات از شوراهاست.

در ادامه حجت‌الاسلام‌والمسلمین احمدی‌میانجی به بیان گزارشی از عملکرد شوراها و مسائل و مشکلات فراروی این نهاد پرداخت و به برخی از اقدامات صورت گرفته جهت کاهش مشکلات این نهاد مردمی در خصوص امور مالی و نیروی انسانی اشاره کرد.

انتهای پیام

کد N755928