بن‌بستی که نتانیاهو با آن روبرو شد/ نقش دولت یازدهم در رسوایی رژیم صهیونیستی

مذاکرات هسته ایران با 5 بعلاوه 1,ایران و آمریکا,بنیامین نتانیاهو,دولت یازدهم

ایرنا نوشت:

مدت ها است که تاریخ مصرف ادعاهای بی پایه و اساس و زبان تهدید آمیز نتانیاهو علیه ایران تمام شده است؛ او در حالی در کنگره آمریکا به تکرار این ادعاها پرداخت که همزمان دیپلمات های ارشد ایران و گروه ۱+۵، بی اعتنا به اینگونه فضاسازی ها، رایزنی ها برای رسیدن به توافق نهایی هسته یی را شدت بخشیده اند.

بنیامین نتانیاهو نخست وزیر رژیم صهیونیستی دیروز دوازدهم اسفندماه (سوم مارس) در نشست کنگره آمریکا درباره ی «تهدید ایران» سخنرانی کرد. این سخنرانی به دنبال دعوت «جان بینر» رییس مجلس نمایندگان آمریکا صورت گرفت.

همان گونه که پیش بینی می شد سخنرانی نتانیاهو تکرار مکررات و پافشاری بیهوده بر ادعاهایی بود که گاه و بی گاه بیان شده است با این تفاوت که سخنرانی این بار نخست وزیر رژیم صهیونیستی حتی از سوی مقام های واشنگتن هم به تمسخر گرفته شد.

باراک اوباما رییس جمهوری آمریکا از همان ابتدا مخالف حضور نتانیاهو در کنگره بود و هنگام سخنرانی نخست وزیر رژیم صهیونیستی در حال گفت و گو با رسانه ها درباره ی مسایل اوکراین بود و پخش زنده ی این سخنرانی را دنبال نکرد. وی پس از سخنرانی نتانیاهو و در واکنش به واژه پراکنی های تکراری تصریح کرد: این سخنرانی هیچ حرف تازه یی نداشت و نتانیاهو هیچ راه جایگزین عملی ارایه نکرد.

در برابر استقبال شماری از اعضای تندرو کنگره که بیشتر از حزب جمهوریخواه بودند، سخنان نتانیاهو واکنش منفی بسیاری را برانگیخت به گونه یی که حتی 50 تن از نمایندگان حزب دموکرات در کنگره این سخنرانی را تحریم کردند و از حضور در کنگره سر باز زدند.

به گزارش خبرگزاری آمریکایی آسوشیتدپرس، نانسی پلوسی رییس پیشین مجلس نمایندگان آمریکا سخنان نتانیاهو در برابر اعضای کنگره را «توهین آمیز» خواند و جان یارموث دیگر نماینده دموکرات مجلس نمایندگان نیز اظهارنظرهای نخست وزیر رژیم صهیونیستی درباره ی تهدید ایران را «تنفرآمیز»، «بچگانه» و معطوف به جلب رای در انتخابات رژیم صهیونیستی قلمداد کرد.

اظهارنظرهای نتانیاهو در مورد تهدید ایران را می توان پیرامون 2 محور ناکارآمدی توافق هسته یی و نقش تنش آفرین ایران در منطقه دسته بندی کرد.

طبق روال پیشین، نتانیاهو در بخشی از سخنان خود ایران را به تلاش برای دستیابی به سلاح هسته یی متهم کرد. این در حالی است که آشکار شده حتی صهیونیست ها خود نیز بر سر این مساله با یکدیگر اتفاق نظر ندارند. در این پیوند، روزنامه انگلیسی گاردین بیست و سوم فوریه (چهارم اسفند) همزمان با شبکه خبری الجزیره با افشای برخی اسناد محرمانه سازمان اطلاعات و وظایف ویژه ی اسراییل (موساد)، خبر داد موساد نیز به این نتیجه و جمع بندی رسیده که ایران به دنبال سلاح اتمی نیست. جالب این که این اسناد مربوط به دوازدهم اکتبر 2012 (بیست و یکم مهرماه 1391) است؛ زمانی که مساله هسته یی ایران چالش های بسیاری را در روابط ایران و غرب ایجاد کرده بود و هنوز خبری از توافق هسته یی (طرح اقدام مشترک) نبود.

نتانیاهو بارها ادعاهایی مشابه در مورد تهدید اتمی ایران مطرح و حتی موعدهایی برای تحقق ادعاهای خود مشخص کرده اما هربار جز رسوایی و بی اعتباری، حاصلی به دست نیاورده است.

پیش بینی نتانیاهو از دستیابی ایران به بمب هسته یی در سال 1992، تلاش و تاکید بر همنوا شدن ملت های جهان با وی در مقابل تهدید ایران هسته یی در جریان سخنرانی در کنگره ی آمریکا در سال 1996، متهم کردن ایران به انباشت مخفیانه ی موشک های هسته یی دوربرد در مصاحبه با بی بی سی در سال 1997 و نیز هشدار در مورد دستیابی ایران به سلاح های هسته یی در ظرف کم تر از یکسال طی سخنرانی در مجمع عمومی سازمان ملل در تاریخ بیست و هفتم سپتامبر 2012 همراه با نمایش کاریکاتوری جنجال برانگیز و تمسخرآمیز از جمله ادعاهای بی اساس و تکراری وی محسوب می شود.

این ادعاها در شرایطی تکرار می شود که پایبندی ایران به اصول و قواعد بین المللی در مورد فعالیت های هسته یی به طور رسمی به اثبات رسیده است. گزارش های آژانس، به عنوان عالی ترین مرجع تایید و راستی آزمایی فعالیت های هسته یی، که به صورت مداوم و دوره یی انتشار می یابد گواهی بر بی پایگی سخنان نتانیاهو است.

نتانیاهو در بخش دیگری از اتهام پراکنی های خود، ایران را کشوری «افراطی» خواند که به دنبال ایجاد و تشدید آشوب در منطقه است. این در حالی است که نگاهی به عملکرد مقام های این رژیم آشکار می سازد منبع اصلی تهدید و ایجاد آشوب و ناآرامی در منطقه رژیم صهیونیستی است نه ایران.

کشتار مردم بیگناه و بی دفاع فلسطین و نیز محاصره باریکه غره و محروم کردن مردم این منطقه از نیازهای ضروری زندگی چیزی جز جنایت دربرابر بشریت نیست. از سوی دیگر، ادامه شهرک سازی ها، بی اعتنایی به قوانین، مقررات و مطالبات بین المللی و نیز خودداری از پایان اشغالگری که حتی سازمان ملل نیز بر آن مهر تایید زده، آشکار کننده ماهیت تجاوزگر و جنایت پیشه رژیم اشغالگر قدس است.

به باور ناظران، نتانیاهو از سخنرانی در کنگره چند هدف را دنبال می کرد:

1- مهمترین این اهداف را می توان معطوف به برهم زدن مذاکرات هسته یی دانست. گفت و گوهای ایران و کشورهای عضو گروه 1+5 به مرحله ی حساسی رسیده و نشانه هایی از دستیابی به توافق آشکار شده است. به احتمال زیاد نتانیاهو با دریافت چنین نشانه هایی به دنبال بهره جویی از آخرین تیرهای در ترکش برای حمله به توافق هسته یی بوده است. از این رو، وی در سخنرانی دیروز خود گفت اگر لازم باشد، کشورش به تنهایی در برابر ایران می ایستد.

2- توافق اولیه ژنو، ایرانی را به جهان معرفی کرد که در حال همکاری با گروه 1+5 و آژانس بین المللی انرژی اتمی است و انحرافی در برنامه های هسته یی تهران وجود ندارد. پس توافق جامع به معنی تایید نهایی فعالیت های هسته یی ایران است و می تواند بیش از پیش ادعاهای بی اساس مقام های صهیونیستی را آشکار کند. بنابر این، رویارویی با هرگونه توافقی می تواند تلاشی برای اعاده حیثیت از دست رفته و سرپوشی بر رسوایی مقام های تل آویو باشد.

3- توافق جامع لغو تحریم ها را به دنبال خواهد داشت و بدون شک ایرانِ رها شده از بند تحریم های تحمیلی بین المللی قدرتی روزافزون خواهد یافت که این موضوع دشمنان تهران را به هراس می اندازد. همچنین، این توافق ضمن بازسازی روابط ایران و جهان، انزوای روزافزون رژیم صهیونیستی را به دنبال خواهد داشت.

4-آخرین نکته در پیوند با اصرار نتانیاهو برای حضور و سخنرانی در کنگره آمریکا به انتخابات سراسری در سرزمین اشغالی برمی گردد که قرار است روز سه شنبه 17 مارس (26 اسفند) برگزار شود. به باور برخی تحلیلگران، نتانیاهو به دنبال جلب حمایت جامعه سیاسی آمریکا از حزب خود (لیکود) است. این در حالی است که سخنرانی دیروز می تواند پیامدهایی وارونه برای وی و حزبش به بار آورد.

در پایان، لازم به یادآوری است که بی اعتباری نتانیاهو درقلمرو و حتی کانون حامیان رژیم صهونیستی را باید دستاورد سیاست هوشمندانه خارجی دولت کنونی برشمرد. تجربه سال های گذشته نشان داد هرگاه ایران با پیگیری طرح ها و نقشه راه هایی موهوم، حساسیت برانگیز و چالش زا در عرصه سیاست خارجی، زمینه مظلوم نمایی صهیونیست ها را فراهم ساخته، بیشترین فضا برای کنشگری فعالانه بین المللی را در اختیار آنان قرار داده است. این در حالی است که با روی کار آمدن دولت تدبیر و امید و توجه ویژه به رویکرد تعامل سازنده با کشورهای منطقه و جهان، نخ نمایی ادعاهای مکرر و اتهام های غیرمستند مقام های رژیم صهیونیستی آشکار و بجای جلب حمایت بین المللی تشت رسوایی آنان را از بام به زمین انداخته است.

 

23503

کد N755860