وزیر علوم:‌ ‌موضوع بورسیه‌ها رها نشده است

بورسيه‌هاي غيرقانوني

وزیر علوم گفت:‌ ‌موضوع بورسیه‌ها نه رها شده است نه این که درباره‌ی آن اغماضی صورت گرفته. حق و ناحقی انجام نشده و حق کسی هم ضایع نشده است

به گزارش خبرنگار دانشگاهی ایسنا، محمد فرهادی در حاشیه جلسه هیات دولت و در جمع خبرنگاران در پاسخ به سوالاتی در خصوص اینکه تعدادی از دانشگاهها از جمله دانشگاه تهران با سرپرست اداره می‌شوند گفت: حدود 32 دانشگاه سرپرست دارند و به غیر از چندموردی که من آنها رامنصوب کرده‌ام بقیه را به شورای عالی انقلاب فرهنگی برای بررسی معرفی کرده‌ایم.

وی افزود: به هر ترتیب دستورات کار شورا زیاد و وقت‌گیر است و همه‌ دانشگاههایی که سر پرست دارند از جمله دانشگاه تهران در دستور کار در این راستا قرار گرفتند.

فرهادی همچنین در مورد وضعیت دانشجویان ستاره‌دار نیز و صحت این مطلب که کمیته‌ای در وزارت علوم برای آنها در نظر گرفته شده است اظهار کرد: این طور نیست که به شکل رسمی در وزارت‌خانه چنین کمیته‌ای تشکیل شده باشد پیگیری‌هایی از طریق وزارتخانه با مراجع ذیربط می‌شود و آنها که مشکلی ندارند به دانشگاهها معرفی می‌شوند.

وی افزود: اگر این دانشجویان مسائل خاصی که به نظام و امنیت بر می‌گردد نداشته باشند به دانشگاه معرفی می‌شوند. البته در حال حاضر تعدادشان کم شده است. رسیدگی به وضعیتشان برای دوره‌های قبل تمام شده و هم اکنون برای پذیرش‌های جاری تعدادی دردست بررسی هستند.

وزیر علوم در ادامه درباره‌ی وضعیت دانشگاه آزاد درباره‌ی برخی از مباحث آموزشی این دانشگاه اظهار کرد: در دانشگاه آزاد همچون بقیه موسسات آموزش عالی تایید رشته‌ها و مقاطع تحصیلی و تعداد پذیرش و دانشجویان توسط شورای گسترش و وزارتخانه انجام می‌شود. در این راستا کمیته‌ی ویژه‌ای برای تعیین تکلیف تشکیل شده تا این که تا اردیبهشت ماه سال آینده به نتیجه برسند.

وزیر علوم اظهار کرد:‌باید شرایط لازم برای تاسیس رشته در محل خاص وجود داشته باشد. در این راستا بسیاری از تقاضاهای دانشگاهها کافی نبوده و در حال تکمیل هستند و تا اردیبهشت ماه سال آینده این فرصت را دارند.

فرهادی خاطر نشان کرد:‌در مورد شهریه این دانشگاه نیز هیات امنای دانشگاه آزاد با توجه به تورم تصمیم گرفته. تا آنجا که من می‌دانم شهریه ثابت این دانشگاه زیاد نمی‌شود و واحدهای درسی به مقدار 10 تا 15 درصد افزایش خواهد داشت.

خبرنگاری در مورد پیگیری‌های وزارت علوم در خصوص بورسیه‌های دولت قبل پرسید و این که آیا این موضوع همچنان ادامه دارد یا رها شده است و فرهادی در این باره گفت: در این باره کمیته‌ای در معاونت دانشجویی سازمان دانشجویان تشکیل شده بود و این کمیته کارش را ادامه می‌دهد.به اعتراضاتی هم که وجود داشته رسیدگی شده و امیدواریم تا پایان امسال نتیجه بررسی این بورسیه‌ها مشخص شود.

وی تاکید کرد:‌موضوع بورسیه‌ها نه رها شده است نه این که درباره‌ی آن اغماضی صورت گرفته. حق و ناحقی انجام نشده و حق کسی هم ضایع نشده است.

وی همچنین درباره‌ی تقویت بخش خصوصی دانشگاهها نیز اظهار کرد: از سال 84 تا 93 بالای 230 موسسه آموزشی غیر دولتی وغیر انتفاعی شکل گرفته است و ما بنا داریم به این ها کمک نظارتی داشته باشیم . اما من به صراحت گفته‌ام که مجوز دیگری داده نشود تا همین‌ها تقویت شود. چرا که بسیاری از رشته‌ها تکراری هستند و وقتی تعداد مقاطع تحصیلی در دانشگاههای غیر انتفاعی و آزاد و پیام نور زیاد است که بازار کار ندارد خیلی لازم نیست باز هم مجوز داده شود.

فرهادی تاکید کرد:بناست پذیرش دانشجو در رشته‌ها و مقاطع تحصیلی مطابق با نیاز کشور باشد.

وزیر علوم اظهار کرد: در مورد بودجه وزارت علوم باید گفت حداقل‌هایی که لازم است تا دانشگاهها بتوانند کارشان را ادامه دهند تا صد در صدشان تخصیص داده شده است.

انتهای پیام

کد N755820