معاون رئیس‌جمهوری افغانستان: بیش از 100 شبه‌نظامی در عملیات نجات گروگان‌ها کشته شدند

معاون دوم ریاست جمهوری افغانستان گفته در عملیات جست‌وجوی گروگان‌های افغان در ولایت زابل تاکنون بیش از 100 جنگجوی مسلح کشته شده‌اند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) سرور دانش، معاون دوم ریاست جمهوری افغانستان گفته که عملیات نجات برای رهایی ۳۰ گروگان افغان که حدود 10 روز قبل در بزرگراه کابل-قندهار ربوده شده بودند، با تلاشهای نظامی ادامه دارد.

در حدود یک هفته گذشته تلاش بزرگان محل و سران قومی برای آزادی این گروگان‌ها بی نتیجه ماند و روز گذشته عملیات نظامی آغاز شد.

دانش در صفحه فیسبوک خود نوشته که اقدامات سیاسی و گفت‌وگوها برای رهایی گروگان‌ها نتیجه نداد و "از طرف رهبری حکومت تصمیم گرفته شد نیروهای نظامی و امنیتی کشور با دقت کامل و حفظ احتیاط" برای رهایی گروگان‌ها از "هر شیوه و ابزاری که در اختیار دارند" استفاده کنند.

عملیاتی که در زابل راه اندازی شده مشترک است و در آن ارتش، پلیس و امنیت ملی سهم دارند. در صفحه فیسبوک دانش آمده که تاکنون بیش از صد نفر در این عملیات کشته شده‌اند که یک فرمانده محلی شورشیان به نام همت مشهور به ملا منان یکی از عاملان اصلی گروگان گیری نیز شامل است.

در عین حال ژنرال عبدالحمید حمید فرمانده لشکر ۲۰۵ اتل در قندهار به بی‌بی‌سی گفته که در جریان این عملیات یک فرمانده دیگر شورشیان محلی به نام عبدالله کاکر که خود را نماینده گروه موسوم به داعش معرفی کرده بود هم کشته شده است.

حمید می‌گوید که در عملیات نجات گروگان‌ها نیروهای ویژه کماندو نیز وارد عمل شده‌اند و در میان افرادی که در این عملیات کشته شده‌اند دو جنگجوی زن نیز حضور دارند.

او می‌گوید نیروهای کماندو، از طریق زمین و هوا بخش "خاک‌افغان" زابل را محاصره کرده‌اند.

مقام‌های افغان گفته اند که گمان می‌رود گروگان‌ها در یکی از روستاهای ولسوالی خاک افغان نگهداری می‌شوند. اما عملیات جست‌وجو همزمان بخشهای شاه‌جوی و ارغنداب را نیز در بر می‌گیرد.

با گذشت حدود 10 روز از ربوده شدن این مسافران در بزرگراه کابل-قندهار، تا بحال از سرنوشت آنها خبری نیست و مسئولان افغان موفق به پیدا کردن محل شبه‌نظامیان نشده‌اند.

این گروگان‌ها که از قوم هزاره هستند روز دوشنبه ۴ اسفند، زمانی که با دو اتوبوس مسافربری از قندهار به طرف کابل در حرکت بودند، در ساعات غروب در راه ولسوالی شاه‌جوی زابل به چنگ افراد ناشناس افتادند.

انتهای پیام

کد N755678