ابتکار عراقی‌ها برای ممانعت از نفوذ داعش به کربلا

ایسنا نوشت:

در حالی که عراقی‌ها حفر خندقی را در اطراف شهر کربلا برای حفاظت از این شهر در برابر حملات داعش آغاز کرده‌اند، وزارت کشور عراق اعلام کرد که نیروهای امنیتی در شهر سامراء تدابیر ویژه امنیتی به اجرا گذاشته‌اند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نوشته روزنامه السفیر لبنان، عراقی‌ها حفر خندقی را به طول 45 کیلومتر در اطراف شهر کربلا جهت حفاظت از این شهر در برابر حملات احتمالی داعش آغاز کرده‌اند.

همچنین آمد و شد در کربلا از طریق مراکز ایست‌ بازرسی صورت می‌گیرد. برج‌های مراقبتی، دوربین‌ها و سیم‌های خاردار نیز برای حفظ امنیت این شهر در نظر گرفته شده است.

شذر العنزی، یکی از مسوولان نظامی عراقی اعلام کرد: این خندق از پل المجره تا منطفه الجرف و به عنوان حد فاصل بین شهر کربلا و استان الانبار کنده و برج‌های مراقبتی نیز برای حفظ امنیت شهر ایجاد شده است.

همچنین علی المیالی، معاون دوم استانداری کربلا اعلام کرد: بعد از عملیات اخیر نیروهای عراقی در جرف النصر و متمرکز شدن تروریست‌ها در صحرای عامریه فلوجه و به خاطر اهمیت این منطقه در حفظ امنیت کربلا، مسوولان محلی این شهر تصمیم گرفتند تا این خندق را در مرزهای مجاور با استان الانبار ایجاد کنند.

به گزارش منابع عراقی، صدها تن از اعضای داعش شهرک عامریه فلوجه را محاصره کرده‌اند و برخی از ساکنان عراق نیز نگران این هستند که حفر این خندق وسیله‌ جدیدی برای راندن آنها از مناطق خود در مرکز عراق با گرایشات مذهبی باشد.

اما علی المیالی این مساله را تکذیب و اعلام کرد که این منطقه یک منطقه بیابانی است و هیچ فردی در آنجا سکونت ندارد.

جاسم الفتلاوی، معاون اول استاندار کربلا نیز اعلام کرد: حفر خندق بهترین راهکار نیست اما اقدامی است که در حال حاضر صورت گرفته است. برخی مشاوران امنیتی چنین تصمیمی را اتخاذ کردند و ما نیز با آن توافق کردیم.

وی افزود: ما از این طریق می‌توانیم شهر کربلا را از موشک‌های کاتیوشا و خمپاره‌ها حفظ کنیم اما حفظ کامل امنیت این شهر به این صورت امکان پذیر نیست.

وزارت کشور عراق نیز اعلام کرد کهبرای حمایت از امنیت شهروندان در سامراء تدابیر شدید امنیتی در این شهر به اجرا در آمده و مقررات منع آمد و شد وضع نشده است.

پیشتر یک منبع امنیتی در استان صلاح‌الدین اعلام کرده بود که فرماندهی عملیات سامراء در این شهر تا اطلاع ثانوی قانون منع آمد و شد اعلام کرده است. این منبع جزئیات بیشتری در این خصوص نداده است.

نیروهای دولتی عراق با کمک داوطلبان مردمی عملیات نظامی را برای پاکسازی صلاح‌الدین آغاز کرده‌اند.

از سوی دیگر، فرماندهی عملیات «لبیک یا رسول‌الله» در صلاح الدین اعلام کرد: داعش از غیرنظامیان به عنوان سپر انسانی در عملیات‌ها استفاده می‌کند.

نعیم العبودی، سخنگوی جنبش «چریک‌های اهل الحق» عراق اعلام کرد: جنگنده‌های عراقی در عملیات کنونی علیه داعش شرکت می‌کنند و یک تیم مهندسی وظیفه خنثی‌سازی بمب‌هایی که در منازل و خیابان‌های اصلی کار گذاشته شده را برعهده دارد.

وی افزود: نیروهای عراقی با کمک‌های داوطلبان مردمی تمامی خطوط امدادرسانی به اعضای داعش در صلاح‌الدین را قطع کرده‌اند و آمادگی زیادی برای آزادسازی این استان دارند.

العبودی تاکید کرد: بیش از 500 سنی به داوطلبان مردمی و نیروهای عراقی برای جنگ با داعش پیوسته‌اند. این جنگ، جنگی سرنوشت‌ساز است و نیاز به زمان بیشتری برای خنثی‌سازی بمب‌هایی که در این استان کار گذاشته شده است، دارد.

وی افزود: سنی‌ها و شیعیان در این جنگ با هم همکاری می‌کنند و این جنگ کسانی را که حامی داعش هستند و در کنار تروریست‌ها می‌جنگند، رسوا خواهد کرد.

5252

کد N755597