در جلسه هیات دولت تصویب شد

اختصاص ۵۰ میلیاردریال اعتبار برای ساماندهی رودخانه زاینده رود

هيات دولت

جلسه هیأت دولت روز چهارشنبه به ریاست حجت الاسلام و المسلمین دکتر حسن روحانی رییس جمهوری برگزار شد و مهم ترین مسایل جاری در کشور از سوی اعضای دولت مورد تبادل نظر قرار گرفت.

به گزارش گروه دریافت خبر خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، در ابتدای جلسه، استاندار سیستان و بلوچستان گزارشی در خصوص «وضعیت استان و آخرین اقدامات انجام شده در زمینه طرح های مصوب سفر رییس جمهوری» به هیأت وزیران ارایه داد.

در ادامه، تعدادی از پیشنهادهای دستگاه های اجرایی پس از بحث و بررسی، به تصویب هیأت وزیران رسید.

با تصویب دولت، مبلغ ۱۵۰ میلیارد ریال اعتبار به طور جداگانه به ترتیب برای تکمیل طرح آبرسانی شهر میانه به منظور رفع بحران اب در این شهرستان و نیز تکمیل طرح ساختمان سد پیغام چای به منظور تأمین آب شرب شهر کلیبر و روستاهای اطراف، در اختیار وزارت نیرو (شرکت سهامی آب منطقه ای آذربایجان شرقی) قرار گرفت.

هیأت وزیران همچنین مبلغ ۵۰ میلیاردریال اعتبار برای ساماندهی رودخانه زاینده رود به منظور افزایش راندمان انتقال آب و جلوگیری از هدررفت آن در اختیار استانداری اصفهان قرار داد.

اختصاص مبلغ ۵۲۰ میلیارد ریال اعتبار برای انجام اقدامات پیشگیرانه و مقابله با بحران کم آبی در استان کرمان، مبلغ ۳۰۰ میلیارد ریال اعتبار برای تکمیل «طرح ساختمان گلورد» به منظور کنترل سیلاب های مخرب حوضه آبریز رودخانه نکا، مبلغ ۵۰۰ میلیارد ریال به بنیاد مسکن انقلاب اسلامی برای اجرای طرح های ساماندهی و بهسازی و بازسازی روستاهای مرزی پنج استان کرمانشاه، ایلام، کردستان، آذربایجان غربی و خوزستان خسارت دیده از جنگ تحمیلی به منظور مقابله با حوادث و سوانح پیش بینی نشده و مبلغ ۲۲۴ میلیارد و ۹۵۰ میلیون ریال برای بازسازی بخش های خسارت دیده ناشی از سیل، طوفان و زلزله در شهرستان دشتستان استان بوشهر از دیگر مصوبات هیأت وزیران بود.

دولت با اختصاص مبلغ ۶۳۷ میلیارد ریال اعتبار برای تکمیل بازسازی بخش های خسارت دیده ناشی از سیل، زلزله و جبران خسارات ناشی از رانش زمین و برف اخیر در استان چهارمحال بختیاری و همچنین مبلغ ۳۰ میلیارد ریال تسهیلات بانکی ارزان قیمت از محل منابع داخلی بانک ها برای جبران خسارت وارده به واحدهای تولیدی آسیب دیده با سود و کارمزد پنج درصد و بازپرداخت ۱۰ ساله به این استان موافقت کرد.

اصلاح تصویب نامه موضوع پرداخت ۲۵ درصد درآمد حاصل از آب شرب شهری و صنعتی به حساب خزانه بابت سهم سازمان هدفمندی یارانه ها نیز از دیگر مصوبات جلسه روز چهارشنبه بود.

براین اساس، وزارت نیرو موظف است در سال ۱۳۹۳ به ازای فروش هر متر مکعب آب شرب شهری و صنعتی مبلغ (۱۰ ریال) به حسابی که نزد خزانه به منظور سهم سازمان هدفمندی یارانه ها افتتاح شده است، واریزنماید.

با تصویب دولت، مبلغ یک هزار و ۲۵۰ میلیارد ریال به عنوان اعتبارات موضوع فروش سهام، سهم الشرکه، اموال، دارایی ها و حقوق مالی و نیروگاه های متعلق دولت و موسسات و شرکت های دولتی وابسته و تابعه بابت پرداخت دیون صندوق بیمه محصولات کشاورزی در اختیار وزارت کشاورزی (صندوق بیمه محصولات کشاورزی) قرار گرفت.

هیأت وزیران به وزارت امور اقتصادی و دارایی اجازه داد مبلغ پنج هزار میلیارد ریال با عنوان «تسویه بدهی های قانونی شرکت های تابعه و وابسته به وزارتخانه ها نیرو، نیرو، راه و شهرسازی، صنعت و معدن و تجارت به اشخاص حقیقی و حقوقی ،خصوصی و تعاونی با بدهی همان اشخاص بابت اقساط واگذاری (جمعی – خرجی)» بابت تهاتر قسمتی از مطالبات صندوق صنعت نفت (صندوق بازنشستگی، پس انداز و رفاه کارکنان صنعت نفت)، اقدام نماید.

دولت با توجه به کاهش قیمت نفت خام و میعانات گازی در ماه های اخیر و اثرات کاهش قیمت خوراک بر درآمدهای صادراتی فرآورده های نفتی و تأخیر کاهش قیمت بین المللی فرآورده ها برای محاسبه ارزش فرآورده های تحویلی توسط پالایشگاه ها نسبت به قیمت خوراک و تداوم روند کاهشی این قیمت ها تا پایان سال از سوی دیگر، با اصلاح بهای فروش هر بشکه نفت خام و میعانات گازی تحویلی به پالایشگاه های داخلی در سال ۱۳۹۳ و مبالغ واریزی به خزانه داری کل کشور از این محل موافقت کرد.

اصلاح تعرفه برق شهرستان های فسا و میرجاوه نیز از دیگر مصوبات این جلسه بود.

انتهای پیام

کد N755492