در پاسخ به فرافکنی‌های نتانیاهو

خوشرو: هدف اظهارات بی‌پایه و اساس نتانیاهو، انحراف افکار عمومی از جنایات این رژیم است

ايران,انرژي هسته‌يي,هسته‌‌يي,نتانياهو,توافق جامع هسته‌اي,مذاكرات هسته‌اي

غلامعلی خوشرو، سفیر و نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران نزد سازمان ملل متحد در پاسخ به فرافکنی‌های نتانیاهو، نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی مقاله‌ای با عنوان "فریب هسته‌ای نتانیاهو" در روزنامه نیویورک تایمز منتشر کرد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) در این مقاله اظهارات بی‌پایه و اساس نتانیاهو در جمع نمایندگان کنگره آمریکا با هدف انحراف افکار عمومی دنیا از جنایات و تجاوزات گسترده این رژیم علیه فلسطینیان عنوان شده است.

مقاله سفیر کشورمان که در شماره روز چهارشنبه این روزنامه منتشر شد بشرح ذیل می‌باشد:

با سخنرانی روز سه‌شنبه نتانیاهو بار دیگر ما شاهد اوج‌گیری تبلیغات تحریک‌آمیز پیرامون برنامه هسته‌ای ایران که مدتهای مدید در جریان می‌باشد، بودیم. این تبلیغات چون همیشه نشان داد که کلیه پیش‌بینی‌هایی که تا به حال در مورد نزدیک بودن دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای مطرح شده، بی اساس و مغرضانه بوده است. نتانیاهو که مبدع اصلی این‌گونه ادعاها بوده است در تابستان سال 1996 در صحن کنگره آمریکا با شور و حرارت از سایر ملل دنیا خواست تا برای جلوگیری از رسیدن ایران به توانایی هسته‌ای به وی بپیوندند و بر این نکته تاکید داشت که «فرصت از دست می‌رود» و «لازم است همگی مسئولانه و در یک جبهه متحد عمل کنیم». در سال 1992 وی به عنوان نماینده مجلس این رژیم همچنین پیش بینی نموده بود که «ایران در مدت 3 تا 5 سال قادر به تولید سلاح هسته ای است» و از آن زمان تاکنون وی همواره این ادعای بی اساس خود را تکرار کرده است. نتانیاهو در مصاحبه ای که اواخر سال 1997 با بی‌بی‌سی انجام داد ایران را متهم به «انباشت مخفیانه موشکهای هسته ای و بالستیک» نمود و پیش بینی نمود که «موشکهای ایران بزودی مرکز شهر نیویورک را هدف قرار می دهند» و فهرست بلند بالای مورد ادعای وی همچنان پابرجا است.

نتانیاهو بار دیگر در تابستان 2012 طی سخنرانی در مجمع عمومی سازمان ملل متحد در حضور رهبران جهان با طرح ادعاهای بی اساس دیگری اظهار داشت که ایران ظرف یک سال و یا کمتر از آن تمام مراحل لازم برای ساخت بمب هسته‌ای را پشت سر گذاشته و آن را تولید می کند و این در حالی است که وی حتی به گزارشات دستگاه جاسوسی این رژیم نیز اعتنایی نمی‌کند. طبق اسناد فوق محرمانه موساد که اخیرا توسط روزنامه گاردین و تلویزیون الجزیره منتشر شد دستگاه اطلاعاتی این رژیم در آن زمان به این نتیجه رسیده بود که ایران به «فعالیت لازم برای تولید سلاح‌های هسته‌ای مشغول نمی‌باشد». نکته قابل توجه اینکه جامعه اطلاعاتی آمریکا نیز قبلا به نتیجه مشابهی رسیده بود.

علیرغم بازرسی‌های گسترده صورت گرفته توسط آژانس بین‌المللی انرژی اتمی از تاسیسات ایران هیچ گونه شواهدی دال بر اقدامی مغایر با تعهدات روشن مسئولین ایران در همه سطوح، مبنی بر عدم فعالیت در ساخت، انباشت و کاربرد سلاح هسته‌ای بدست نیامده است. تاکنون تنها در مورد کشور ژاپن که دهها برابر ایران تاسیسات هسته‌ای دارد این حجم از گزارش و انجام بازرسی صورت گرفته است.

نتانیاهو طی یک سخنرانی در هفته جاری نتیجه تحقیقات آژانس بین المللی انرژی اتمی را عمیقا تحریف نمود و ادعا کرد که از نظر آژانس ایران «برنامه هسته ای نظامی» دارد در صورتی که این دروغی کاملا آشکار است. از سوی دیگر موضوع باصطلاح «ابعاد احتمالی نظامی» که همواره نتانیاهو از آن سخن به زبان می آورد ادعاهایی است نه بر اساس اسناد آژانس بلکه بر اساس اشارات برخی کشورها با اهداف و انگیزه سیاسی خاص. این ادعاها قبلا توسط مدیر کل سابق آژانس به خاطر فقدان منابع معتبر و قابل استناد، مغایرت‌های زیاد و اشکالات بی شمار در تاریخ صدور اسناد ادعایی رد شده اند. در همین راستا جمهوری اسلامی ایران آژانس را از اشکالات بی‌شمار اسناد مطلع ساخت و نظرات دقیق ایران در این خصوص از سوی کارشناسان مستقل عدم اشاعه مورد تائید قرار گرفت. علیرغم این ما همچنان به همکاری با آژانس برای حل و فصل موضوع ادامه می‌دهیم. از سوی دیگر این داستان یادآور اسناد جعلی مربوط به «کیک زرد نیجر» است که باعث شد شورای امنیت سازمان ملل حمله به عراق در سال 2003 را مجاز اعلام نماید.

ایران به عنوان یک طرف مذاکرات جاری در ژنو هجمه تبلیغاتی نتانیاهو را تلاشی برای گمراه ساختن مردم جهان در مورد جزئیات مربوط به مذاکرات هسته‌ای با استفاده از انتشار اخبار نادرست می داند. هم زمان با نهایی شدن طرح اقدام مشترک در آذر ماه 1392 ، نتانیاهو مدعی شده بود که با تخفیف تحریم‌ها 50 میلیارد دلار نصیب ایران خواهد شد. در صورتی که رقم واقعی 7 میلیارد دلار بوده است. از طرف دیگر وی پیش بینی نموده بود ایران به هیچ وجه مفاد طرح اقدام مشترک را اجرا نخواهد کرد، در حالیکه ایران به تمام تعهدات خود در طرح اقدام مشترک طبق تائید آژانس بین المللی انرژی اتمی پایبند بوده است.

از نظر ما به‌کارگیری شگرد دروغ‌افکنی از سوی نتانیاهو با هدف بهره‌برداری سیاسی داخلی و مهمتر از آن به حاشیه کشاندن مساله فلسطین صورت می‌پذیرد. ما همواره شاهد بوده‌ایم که رجزخوانی‌های وی به تناسب افزایش فشارهای بین‌المللی بر این رژیم برای توقف شهرک‌سازی‌ها و پایان دادن به اشغال اراضی فلسطین شدت می‌گیرد.

طنز تلخ روزگار این است که رژیمی که به انباشت سلاح هسته‌ای مبادرت کرده، درخواست‌ها برای ایجاد منطقه عاری از سلاح هسته‌ای در خاورمیانه را رد می‌کند، همسایگان را مورد تجاوز نظامی قرار می‌دهد و با تحت اشغال نگه داشتن سرزمین سایر کشورها به نقض حقوق بین الملل مبادرت می کند، هم اکنون منتقد کشوری همچون ایران است که از زمان تشکیل ایالات متحده آمریکا به عنوان یک کشور مستقل هیچ سرزمینی را مورد حمله قرار نداده است.

نتانیاهو از اقدامات ایران برای رفع نگرانی های جامعه بین الملل و حل موضوع جاری پیرامون فعالیت‌های هسته‌ای ایران دچار وحشت شده و از اینکه ابزار لازم برای حمله به ایران را از دست رفته می‌بیند به شدت نگران است. تلاش‌های ایران در چارچوب طرح اقدام مشترک سال گذشته با کشورهای 1+5 با هدف یافتن راه حلی برای این مساله بوده است. از آنجایی که نتانیاهو شخصی است که همواره از شیوه ایجاد مناقشه و هرج و مرج بهره جسته است، لذا ما نسبت به نیات و طرح‌های آینده وی برای مسموم ساختن فضا و کاشتن بذر اختلاف میان طرف های این تلاش تاریخی هشدار می‌دهیم.

ما در حال حاضر مبتلابه مسائل عمده دیگری در خاورمیانه هستیم. برای مقابله موثر با افراطی گری خشنی که امروز در سوریه و عراق شاهد آن هستیم لازم است از تنش‌های بین المللی کاسته شود. همه کشورها باید زمینه هایی را که باعث جذب افراد به اردوگاه تروریستها می‌شوند از بین ببرند. تجاوزگری صهیونیستی و اشغال اراضی فلسطینی همیشه عاملی برای جذب و استخدام افراط گرایان بوده است .

طی 25 سالی که نتانیاهو و همفکرانش تلاش کرده اند برنامه هسته ای ایران را در صدر دستور کار جهانی قرار دهند، آنها توانسته‌اند تعداد ساکنین شهرک‌سازی‌های غیرقانونی در کرانه باختری و بیت المقدس را از 300 هزار نفر به 800 هزار نفر برسانند و همزمان فلسطینیان را از خانه و کاشانه خود آواره کردند. این اشتباه تاریخی به علاوه محاصره غزه ، بمب هسته‌ای حقیقی در خاورمیانه است و لازم است تمام کشورهای جهان از تمام توان خود استفاده نمایند تا با غلبه بر سیاست‌بازی‌ها و ممانعت از لابی گروه‌های فشار این بمب را خنثی نمایند.

انتهای پیام

کد N755415

وبگردی