اولاند به کوبا می‌رود

فرانسه

رئیس‌جمهوری فرانسه برای اولین‌ بار به عنوان رهبر فرانسه ماه مه به کوبا سفر می‌کند و این نشانه‌ای از بهبود روابط میان این کشور کمونیست با اروپا و آمریکا محسوب می‌شود.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری فرانسه، سفر اولاند اولین سفر یک رهبر غربی به کشور حوزه کارائیب، کوبا از زمانی است که واشنگتن و هاوانا از سرگیری روابط حسنه خود را در تاریخ 27 دسامبر 2014 اعلام کردند.

سفر اولاند به کوبا در 11 مه طبق بیانیه دفتر ریاست‌جمهوری فرانسه، اولین سفر رئیس کشور به کوبا محسوب می‌شود. در همین حال اتحادیه اروپا و حزب کمونیست مذاکرات خود را امروز (چهارشنبه) و فردا (پنجشنبه) آغاز می‌کنند تا برای عادی‌سازی روابط تلاش کنند.

روابط دیپلماتیک میان اتحادیه اروپا و کوبا به دلیل اختلاف بر سر وضعیت حقوق بشر هاوانا در سال 2003 به حالت تعلیق درآمد.

با این حال 28 عضو اتحادیه اروپا به اتفاق آراء سال 2014 برای ازسرگیری مذاکرات با هدف دستیابی به توافق همکاری و مذاکرات سیاسی رای داد.

در سال 2014 لوران فابیوس، وزیر امور خارجه فرانسه توقف کوتاهی در کوبا داشت و این اولین سفر یک دیپلمات ارشد فرانسه به این جزیره پس از سه دهه محسوب می‌شد.

فابیوس در جمع خبرنگاران گفته بود: پس از 31 سال این اولین سفر رئیس دستگاه دیپلماسی فرانسه به هاوانا است.

فرانسه خواستار تقویت روابط با تمام کشورهای آمریکای جنوبی و خصوصاً کوبا است. سطح روابط تجاری میان کوبا و فرانسه سالانه حدود 388 میلیون دلار است.

انتهای پیام

کد N755297